Vhodné potraviny dokážu zmierniť nepríjemné príznaky klimaktéria, ako sú zmeny nálady, návaly tepla, nočné potenie či nespavosť. Nič vám nebráni v tom, aby ste ich jedli častejšie.

Sója a výrobky z nej
Na návaly tepla pomáhajú sójové bôby, edamame, tofu či tempeh. Vyplýva to z výsledkov malej štúdie, ktoré boli zverejnené tento rok. U žien, ktoré denne zjedli pol šálky varenej sóje, sa návaly tepla zmiernili až o 80 percent. Po skončení výskumu u 60 percent týchto žien dokonca úplne vymizli.

Celozrnné obilniny
Výrobky z celozrnných obilnín sú bohaté na živiny, vlákninu, minerálne látky a vitamíny, najmä na vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre nervový systém. Ak trpíte zmenami nálady, obmedzte výrobky z bielej múky a kupujte celozrnný chlieb a pečivo. Častejšie si pripravte hnedú ryžu, bulgur, pšeno, ovsenú kašu.

Kuchynské bylinky
Pikantných prísad ako čili papričky či wasabi by ste sa mali radšej vzdať, lebo bývajú častým spúšťačom návalov tepla. To však neznamená, že máte jesť iba nudné pokrmy. Bez obmedzenia môžete ochucovať bylinkami, ako je bazalka, bobkový list, kardamóm, koriander, škorica, mäta, oregano, rozmarín, šalvia, tymian a petržlen.