1. Ocot nalejte do rozprašovača a dezinfikujte ním dosky po krájaní mäsa a zeleniny. Octovou rosou môžete vydezinfikovať aj chladničku a mikrovlnnú rúru. A ľahko ňou vyleštíte okná.
  2. Ak nemáte umývačku riadu, do rozprašovacej fľaše nalejte polovicu saponátu na riad a polovicu vody. V dreze poroste riad a poumývajte.
  3. Cez zimu treba polievať kvety oveľa menej. Preto ich radšej pravidelne postriekajte vodou z rozprašovača.
  4. Z prevarenej vody, octu, cukru, zo soli a z oleja pripravte zálievku na šaláty a prelejte ju do fľaše s rozprašovačom. Takto si na tanieri dochutíte šalát podľa potreby. Skladujte v chladničke.

Čitateľka Iveta, Žarnovica

e
Zdroj: Shutterstock

Čisté a voňavé koberce

  • Na vyčistenie použite zmes vody, soli a trochy aviváže. Namočte do roztoku handričku, poriadne vyžmýkajte a pretrite koberec.
  • Koberec môžete tiež posypať sódou a povysávať. Zmizne aj nepríjemný pach a vrátia sa živšie farby.
  • Nepekné mastné škvrny na koberci odstránite, ak na škvrnu nasypete trocha vanilkového pudingu, necháte pôsobiť 20 minút a povysávate.

VEDELI STE, ŽE...
... mastné škvrny z koberca perfektne vyčistíte, keď ich posypete soľou, navlhčíte a utriete?

Upchatý odtok?
Vyčistí ho ocot v kombinácii so sódou bikarbónou. Stačí, ak nasypete do odtoku pol šálky sódy a šálku octu. Nechajte chvíľu pôsobiť a prepláchnite horúcou vodou. Ak je usadenina väčšia a odtok viac upchatý, použite viac octu, prevarte ho a ešte horúci vlejte do odtoku. Predtým tam nasypte pol šálky kuchynskej soli.