Reklama

VARENIE podľa našich starých mám: LACNÉ, výživné a naozaj šikovné!

Žihľavová pochúťka

Zdroj: Dobré jedlo

Reklama

Magazín Dobré jedlo nazrel do povojnovej kuchárskej literatúry. Gazdovanie našich starých mám, ktoré mali hlboko do vrecka, je viac ako inšpirujúce aj dnes.

PRAKTICKÉ RADY

Nielen dnes, ale aj po vojne malo jedlo „utužiť zdravie“ a spríjemniť život. Odporúčalo sa variť chutne, ale aj úsporne. Už vtedy sa vedelo, že lepší je čierny chlieb ako biely, biele pečivo či koláče. Polievku mala gazdinka podávať na obed, ale aj na večeru, hlavne keď bol obed len skromný. Vtedy bola polievka úvodom k objemnejšej a sýtejšej večeri. Rovnako sa mali v jednotlivých dňoch strie­dať slané a sladké jedlá. A, samozrejme, nemalo sa to preháňať so soľou a s korením.

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

Jednoduché jarné jedlo - zemiaky plnené bryndzou.

TRIKRÁT STAČÍ

Jedla nebolo dosť. Svedčí o tom aj to, že autori si kládli otázku, koľkokrát denne sa má jesť. Odpoveď by dnes mnohých asi neuspokojila. Stačilo jesť ráno, na obed a večer. Päť porcií za deň dostali len deti a ľudia, ktorí veľmi ťažko pracovali. Dokonca aj ťažko pracujúci si často museli vystačiť so štyrmi jedlami za deň – vynechaný bol olovrant. Jesť mali ľudia vždy v určitom čase a tento čas presne zachovávať. Mali jesť pomaly a hlavne teplé jedlá, takže gazdinky varili nielen obed, ale aj večeru.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

EKONOMICKÉ VARENIE

Ak bola na obed sýta polievka – fazuľová alebo zemiaková na kyslo, gazdinka už nevarila hlavné jedlo, ale pridala kúsok koláča, napríklad makový kysnutý závin, osie hniezda alebo buchtu. Večera mala byť tiež teplá, varili sa zeleninové, cestovinové jedlá alebo jedlá z vnútorností – granadír, žemľovka, rezancový nákyp s kompótom, husacie drobky s krúpami a kvasenou uhorkou, dusená kaša zo zakáľačky, hrachová kaša s párkom či opekanou salámou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Domáce MELENCE podľa babičky: Šup s nimi do JARNEJ POLIEVKY! Teaser
    Zdroj: NMH

    ÚSPORNE

    Jedlá mali byť radšej dochutené domácim korením – „tlčenou“ rascou, cesnakom, majoránom, kôprom, hubami, pažítkou – než „korením cudzozemským“. Korenie sa malo používať podľa možnosti vždy rozomleté, lebo jeho spotreba tak bola menšia. Gazdinky nemali vylievať ani vodu z varenia zeleniny či zemiakov, mohli ju použiť na prípravu iných jedál.

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    LAHÔDKOVÉ DROŽDIE

    Ak si myslíte, že lahôdkové droždie je aktuálny výmysel foodblogeriek, ste na omyle. Svoje miesto malo v kuchyni už pred desaťročiami. Tým, že obsahuje vitamín B, malo ľudí chrániť pred „ochorením nervov a kože“. A keďže nebol dostatok mäsa, jedlám dodalo aj mäsovú príchuť. Dnes sa používa do omáčok, dipov, dres­singov či na šaláty.

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Mäso bolo po vpojne na tanieri len z času na čas

    KEĎ NEBOLA CHLADNIČKA

    1. Mlieko prevarili, nádobu s ním dali do studenej vody a v lete vodu viackrát vymieňali.
    2. Maslo natlačili do porcelánovej alebo kameninovej nádoby, zaliali slanou vodou a v teplých dňoch ju tiež viackrát menili.
    3. Masť v kameninovej nádobe zakryli pergamenovým papierom a odložili na chladné a vzdušné miesto.
    4. Mäso zabalili do utierky namočenej v octe a uložili na kameninovú podlahu pod sito.
    5. Údenárske výrobky vešali do suchého chladného prievanu, slaninu a salámu balili do pergamenového papiera a odložili do čistých kachieľ na rošt.

    Viac inšpirácie z kuchýň našich babičiek nájdete V GALÉRII TU!