Reklama

Zastavte padanie vlasov: Aká je hlavná príčina? Problém vyriešite až po jej identifikovaní

KAŽDÝ VLAS SA POČÍTA

Zdroj: shutterstock

Reklama

Vlasy majú ochrannú funkciu. V zime chránia pred chladom, v lete pred spaľujúcim slnkom. Dostávajú tak poriadne zabrať. Ak sa k tomu pridá vek a iné faktory, môže vás prekvapiť nadmerné padanie vlasov.

Prišlo to pomaly a nenápadne. Z bohatej hrivy je zrazu preriedený porast a vás chytá panika. Čo sa to deje? Hlavne pokoj! Ide o prirodzený jav, najmä ak máte po štyridsiatke. Tak ako sa mení pleť, menia sa aj vlasy. Našťastie, existujú moderné vychytávky, ktoré si poradia aj s oslabenými vlasmi a ich vypadávaním. Denne stratíte od 50 do 120 vlasov. Vekom sa vlasová obmena spomaľuje, aktívna rastová fáza vlasu sa skracuje a vlasy už nedorastajú na takú dĺžku ako v mladosti. Vlasy až z 95 percent tvorí keratín, zvyšných päť percent si delia voda, vlasový pigment, bielkoviny, aminokyseliny, stopové prvky a tuky. Ak vás trápi nadmerné padanie vlasov dlhodobo alebo sa chcete upokojiť, že to je normálne, môžete navštíviť dermatológa, ktorý sa zameriava aj na liečbu vlasov a vlasovej pokožky.

AKÉ MÁTE VLASY? Jemné alebo rednúce?

Ak vypadne počas dňa viac ako sto vlasov a tento proces trvá dlhšie ako dva až tri mesiace, ide už o problém, ktorý treba riešiť s odborníkom. Jemné aj rednúce vlasy sú zvyčajne bez objemu a sú vláknité. Ak máte pochybnosti, podrobte sa trichologickému vyšetreniu, pri ktorom sa diagnostikuje vlasové vlákno i pokožka hlavy. Až potom nasleduje klinické vyšetrenie, keď sa pozorovaním zisťuje kvalita vlasov, skúškou ťahom sa zas zisťuje, či sa vlasy lámu, alebo vypadávajú celé, vyšetruje sa ochlpenie na celom povrchu tela a urobí sa trichogram.

Zdroj: shutterstock

Denne bežne stratíte od 50 do 120 vlasov.

10 príčin riedkych vlasov

  1. Gény Genetika je pravdepodobne hlavná príčina rednutia vlasov. V tomto prípade vlasy rednú skôr a intenzívnejšie, niekedy už od dvadsiatky. S pribúdajúcim vekom, najmä po menopauze, nie je rednutie vlasov už nič výnimočné.
  2. Menopauza Rednutie sa začína obyčajne v menopauze, keď hladina estrogénu, ktorý zodpovedá aj za pevné a zdravé vlasy, klesá. Na hrúbku vlasov môžu vplývať aj ochorenia súvisiace s poruchami hormónov, napríklad syndróm polycystických vaječníkov.
  3. Pôrod Počas tehotenstva sú vlasy pevné, lesklé, plné objemu. Po pôrode dočasne zrednú, môžu sa aj lámať. Spôsobujú to hormóny, ktoré asi tri mesiace po pôrode vyšlú vlasy z aktívneho rastúceho štádia do oddychového. Našťastie, vo väčšine prípadov ide o dočasný stav. Keď sa hormonálna hladina vyrovná, vlasy sa vrátia do normálu.
  4. Zmeny v kmeňových bunkách vlasových folikulov Čím sú kmeňové bunky vo vlasových folikuloch poškodenejšie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa pomaly zmenšia, až napokon zaniknú. Výsledkom je menej vlasov, dokonca sa môžu objaviť miesta bez vlasov.
  5. Veľa vitamínu A Priveľa vitamínu A spôsobuje prechod z rastového cyklu do štádia vypadávania. Znížením príjmu tohto vitamínu satelo vráti do normálu a rast vlasov bude pokračovať v pravidelnom cykle.
  6. Nedostatok bielkovín Vegetariánstvo či vegánstvo môže pozitívne ovplyvniť zdravie organizmu, ale či budú nadšené aj vaše vlasy, je otázne. Ak sa vzdáte živočíšnych zdrojov bielkovín, často môžete pozorovať známky rednutia a vypadávania vlasov. Do jedálneho lístka preto pridajte spoľahlivé zdroje bielkovín (fazuľa, quinoa, tempeh) a železo.
  7. Stres Akýkoľvek druh emocionálneho alebo fyzického stresu môže negatívne vplývať na rast vlasov. Vystresovaný organizmus vyšle naraz viac vlasov do pokojovej fázy, preto ich aj viac vypadne.
  8. Málo vitamínov a živín Nedostatok najmä vitamínu B a železa môže spôsobiť oslabenie vlasových vláken a spomaliť ich rast. Rovnaký efekt majú aj drastické diéty.
  9. Strata hmotnosti Rýchly úbytok hmotnosti v extrémne krátkom čase (11 a viac kíl za mesiac) traumatizuje vlasy, ktoré sú v dôsledku nedostatku vitamínov, živín a zdravých tukov tenké a slabé.
  10. Nevhodná starostlivosť Opakované neodborné farbenie vlasov, nekvalitné trvalé ondulácie, časté žehlenie, sušenie horúcim vzduchom a používanie nekvalitných vlasových prípravkov oslabuje vlasové vlákna. Veľkú záťaž predstavuje aj nadpájanie – kým sa vlasy úplne zregenerujú, môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Ak často nosíte priveľmi stiahnutý účes, môže to spôsobiť trakčnú alopéciu – stratu vlasov v dôsledku chronického ťahu.
Anketa

Trápi vás na jar zvýšené vypadávanie vlasov?

  • Áno50%
  • Nie50%

Hlasovanie bolo ukončené

DOMÁCE možnosti

Dôležitá je pestrá a vyvážená strava. Vhodná je tmavozelená zelenina (kel, špenát), strukoviny (šošovica), orechy, losos, hydina, vajcia, avokádo, rôzne druhy semiačok (slnečnicové, ľanové, sezamové) a dostatok vody. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú vyživovať vlasové folikuly, dokonca aj samotné vlasové vlákno. Dodávajú mu pružnosť a bránia lámaniu vlasov. Podpornou terapiou je užívanie vitamínu H, zinku, železa, selénu a želatíny samostatne alebo v rôznych kombináciách, ktoré obsahujú preparáty podporujúce rast vlasov. Nezanedbateľný je aj dostatočný prísun aminokyselín, najmä metionínu, ktorý posilňuje štruktúru vlasov, bráni im, aby sa lámali a vypadávali. Správne množstvo metionínu v tele pomáha udržiavať kyselina listová. Pri voľnopredajných produktoch si vyberajte tie s obsahom alfahydroxykyselín (podporujú obnovu buniek vo folikuloch), kofeínu (stimuluje rast vlasov), biotínu (zlepšuje zdravie vlasov), s rastlinnými kmeňovými bunkami (spomaľujú proces starnutia), s peptidmi (podporujú rast silnejších vlasov), s melatonínom (zvyšuje aktivitu keranocytov).

Zdroj: shutterstock

KAŽDÝ VLAS SA POČÍTA

Cyklus rastu vlasov

Rastový cyklus sa nikdy nezastaví, iba sa mení alebo spomaľuje podľa toho, čo telo zažíva. Ak sa čas aktívneho rastu vlasov (anagénna fáza) skracuje, začnú vlasové folikuly vytvárať kratšie, tenšie a na pohľad slabšie vlasy, čo spôsobuje ich rednutie. Keď sa anagénna fáza zastaví úplne, postihnuté vlasové folikuly prestanú vytvárať nové vlasy a dôjde k ich strate.

  • FÁZA RASTU (ANAGÉN) Trvanie: dva až sedem rokov V tejto fáze sa nachádza 90 až 95 percent všetkých vlasov. Vlasy fyzicky vyrastajú z folikulov, v tejto fáze môžu narásť až 76 cm.
  • FÁZA ZÁNIKU (KATAGÉN) Trvanie: jeden až dva týždne Nachádza sa v nej asi percento vlasov. Vlasy prestanú rásť a pripravujú sa na skoré vypadnutie.
  • FÁZA VYPADÁVANIA (TELOGÉN) Trvanie: dva až štyri mesiace Je v nej 10 až 14 percent vlasov. Vlas síce vypadne z folikulu, ale zároveň sa v spodnej koreňovej časti formujú zárodky pre nový vlas.