Aneta Parišková: Prečo spávala vo vani a volala mame po polnoci?
20. 5. 2024, 19:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:44)

Krv už darovať nemôže, na snahu pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, trojnásobná mama a moderátorka Aneta Parišková (50) nezabudla. Pamätáte si na jej ťažkú cestu za zdravím?
Zdroj: Robo Homola
Zdroj: Marian Datko
Zdroj: TV JOJ
Galéria k článku
Anetka je ambasádorka darcovstva krvi a donedávna bola aj jej darkyňou. Po liečbe onkologického ochorenia, Non-Hodgkinového lymfómu žiaľ už darovať krv nemôže, myšlienke pomáhať ľuďom je však verná doteraz.

Moderátorka darovala prvýkrát krv pred desiatimi rokmi v lete 2014. Vtedy sa dala počuť: „Nikdy nie je neskoro začať. Už párkrát v živote som to chcela urobiť, ale nemohla som zo zdravotných dôvodov. Teším sa, že konečne nastal ten čas.“ Možnosť pravidelne darovať krv však netrvala dlho a krv naposledy darovala 14. februára 2020. Po šiestich rokoch sa totiž situácia otočila a z Anety sa stala pacientka, ktorá krv zúfalo potrebovala a v rámci liečby dostala aj transfúziu. „Je mi veľmi ľúto, že už krv nikdy nebudem môcť darovať. Ak ju môžete darovať vy, prosím, urobte to. Pacientov, ktorí krv potrebujú je veľa,“ apelovala a apeluje dodnes.
Zdroj: Dušan Křístek
Aneta Parišková tvrdí: "Nikdy nie je neskoro začať. s darcovstvom krvi."
V máji toho istého roka sa totiž Aneta dozvedela šokujúce správy a po zdravotných ťažkostiach jej lekári po prehliadke povedali, že má nádor, ktorý sa jej nádor rozrástol za hrudnou kosťou. Ihneď musela nastúpiť do nemocnice, kde postupne podstúpila už šesť cyklov chemoterapie.
Aneta nám kedysi úprimne porozprávala o období, keď sa dozvedela, že trpí onkologickým ochorením. „Najskôr som sa psychicky zložila, preplakala som celé hodiny. A potom, tak ako už veľakrát v živote, som proste zaťala zuby. Lebo mám troch malých synov, o ktorých sa musím postarať, môjho milovaného manžela Mirka, rodičov, brata, priateľov... Rozhodla som sa urobiť všetko preto, aby som prežila.“ Zistila, že v najťažších životných situáciách sa odhalia skutočné charaktery ľudí, skutočné vzťahy. „Potvrdilo sa mi, že mám úžasnú rodinu a priateľov. Vďaka rakovine som spoznala veľa milých ľudí a potešili ma prejavy podpory aj od neznámych ľudí. To bol dôvod, prečo som sa aj počas náročnej liečby často usmievala.“
Porozprávala nám aj, ako jej telo oznámilo, že má problém: „To, že mám lymfóm sa v mojom prípade prejavilo najviac tým, že ma neznesiteľne svrbelo celé telo. Doslova od hlavy po päty a neustále. Myslela som si, že je to kvôli extrémnemu stresu alebo nejakej alergii,“ priznala. „Do krvi som sa škriabala, no aj tak nič nepomáhalo. Trochu úľavy som pociťovala, len vo vani s teplou vodou. Dospelo to do bodu, že som vo vani aj spala. Len ma pritom vždy niekto strážil, aby som sa neutopila.“
Že má rakovinu, zistila len náhodou, vlastne jej život zachránila zhrubnutá cieva na krku a varovanie jej otca: „Okrem svrbenia som pociťovala tlak na hrudi a v hlave, pocit škrtenia a únavu. To všetko som však pripisovala len extrémnemu stresu. Až keď mi výrazne navrela žila na krku a nevracala sa do normálu, poslala som tú fotku mojej mame. Tá ju v noci ukázala otcovi a ten mi vzápätí zavolal, aby som si okamžite zavolala záchranku...“
Paradoxne, Anetin otec nie je zdravotník, ale elektrikár. No je to veľmi vzdelaný a múdry človek. Bola jedna hodina v noci, tak si Aneta povedala, že do nemocnice pôjde, ale až ráno. A otec? Donútil ju ísť tam okamžite. Bál sa, že má jeho dcéra upchatú cievu a rána by sa už nemusela dožiť. Po desiatich hodinách na urgentnom príjme lekári zistili, že cievy mala moderátorka v poriadku, akurát na ne tlačil veľký nádor.
Následne Aneta podstúpila veľmi intenzívnu drastickú chemoterapiu. Bola to vraj jediná šanca, ako sa vyhnúť ožarovaniu hrudníka. Aneta si prešla počas liečby všeličím. Prišla o vlasy, potom prišli problémy s črevami, nechtami, extrémnym poklesom bielych krviniek, červených krviniek, bolesti kĺbov, výrazné hormonálne zmeny, slabosť, únava... Ale ťažký boj o život sa jej vyplatil.

Aneta už dnes darovať krv nemôže, apeluje však na ľudí, aby to robili aspoň oni. Dobrovoľné darcovstvo krvi je totiž veľmi dôležité. Zachraňuje životy. Viete však, aké sú podmienky darovania krvi?
Darovať krv môžu osoby vo veku 18 až 60 rokov.
- Tie musia mať váhu nad 50 kilogramov a nesmú trpieť ochoreniami krvi, mať vážne zdravotné problémy, byť infikovaní HIV alebo žltačkou.
- Darcovstvo krvi nemôžu absolvovať ani drogovo závislí a tí, ktorí žijú promiskuitným životom, pretože je tam vyššie riziko nákazy HIV.
- Muži môžu darovať krv raz za tri mesiace, ženy raz za štyri a nemali by ísť na darcovstvo v prípade, ak práve majú menštruáciu.
- Deň pred odberom nekonzumujte ťažko stráviteľné mastné jedlá a pite dostatok tekutín.
- Priamo v deň odberu ráno vypite aspoň pol litra vody a nechoďte tam na lačno.
- Vyhýbajte sa konzumácii alkoholu a šesť hodín pred odberom nefajčite.
- Taktiež by ste nemali 24 hodín pred darcovstvom robiť namáhavú fyzickú činnosť.