Krásne, známe a sčítané! TIETO obľúbené Slovenky neodolajú dobrej knihe!
14. 4. 2025, 15:00
Marianna Ďurianová
Milovníčkov kníh je aj sympatická moderátorka Marianna Ďurianová. Pre Nový Čas predstavila svoju obľúbenú knihu, ktorá ju oslovila nielen obsahom, ale aj osobným významom. Hovorí o titule „Dobro“ od profesora Antona Heretika, ktorý považuje za výnimočné dielo, ktoré by si podľa nej mal prečítať každý.
Ide o kvalitnú literatúru z pera uznávaného psychológa a psychoterapeuta, ktorého Marianna poznala ešte z čias štúdií na univerzite. O to viac si váži možnosť pokračovať v tomto inšpiratívnom procese aj dnes – prostredníctvom jeho kníh.
Zdroj: EMIL VAŠKO
LETNÁ PÁRTY TV MARKÍZA 2024
V knihe je opísaných trinásť skutočných príbehov klientov, ktorých profesor Heretik sprevádzal počas psychoterapií. Každý príbeh je iný, pretože – ako Marianna pripomína – terapia nie je len o šťastných koncoch. V centre pozornosti však zostáva „dobro“ v ľuďoch – to, čo autor nazýva pozitívnymi rezervami osobnosti, ktoré terapia pomáha objaviť a posilniť. Práve tento ľudský a povzbudivý rozmer robí z knihy výnimočné čítanie, ktoré osloví nielen odborníkov, ale aj bežného čitateľa.
Vera Wisterová
Vera Wisterová sa netají tým, že niektoré knihy jej zásadne ovplyvnili život. Medzi ne jednoznačne patrí titul „Mýtus normálnosti“ od Gabora Matého, ktorý napísal spolu so svojím synom. Knihu odporúča „všetkými desiatimi“ a priznáva, že každá jej stránka prinášala hlboké zamyslenia a silné transformačné momenty.
Podľa Wery Maté vo svojom diele odhaľuje, ako nás moderné prostredie núti vzďaľovať sa od nášho pravého ja. Potláčanie vlastných emócií, obáv či stresu sa podľa neho môže prejaviť až na telesnej úrovni v podobe ochorení. Choroba tak nie je niečím výnimočným, ale prirodzeným dôsledkom života v neautentickom nastavení
Zdroj: Nový Čas - Tibor Géci
Vera Wisterová na Let's Dance
Kniha zároveň ponúka nádej a konkrétny návod, ako túto cestu k sebe samému opäť nájsť. Pre Wisterovú má toto posolstvo mimoriadny význam a verí, že môže pomôcť aj ostatným, ktorí sa ocitli v bludnom kruhu tlaku, stresu a odcudzenia.
Lujza Schrameková
Zdroj: Lýdia Czakó
Lujza Garajová Schrameková
Vášnivá čitateľka a milovníčka kníh Lujza Schramekévá má doma knižnicu, ktorá tvorí dominantný prvok jej interiéru. Navrhol a vlastnoručne ju zhotovil jej otec, čím získala nielen praktickú, ale aj citovú hodnotu. Každá kniha v nej má svoje miesto a význam – nenájdete tam jediný titul, ktorý by neprečítala. „S čítaním som začala naozaj skoro. Nemali sme vitrínky s peknými pohármi a soškami, ale police plné kníh. Rodičia boli tiež vášniví čitatelia, a preto som sa k niektorým dospeláckym knihám dostala veľmi skoro. Dnes sa k nim vraciam nanovo a konečne im rozumiem. Stane sa, že prídu obdobia, keď sa mi nedarí na knihu sústrediť, a potom mesiace, keď hltám jednu za druhou,“ vysvetľuje pre magazín Emma.
Zdroj: gt, Nový Čas
Knižnica šikovne zapasovala do priestoru, ktorý by bol inak nevyužitý.