Neúnavný kabaretiér Ivan Krajíček : Komu spieval zabávač pod oknom? Tušili ste, že...
21. 8. 2023, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: Archív, TASR
Neúnavný kabaretiér Ivan Krajíček stihol vecí aj za sedem životov. Niektoré jeho hity miluje publikum dodnes…
Zdroj: Archív
Zdroj: archív
Zdroj: Archív, TASR
Galéria k článku
Narodil sa 24. mája 1940 v Žiline. Už ako päťročný sa začal učiť hrať na husliach. Mal aj športového ducha – hral hokej, venoval sa cyklistike, hádzal diskom, dokonca sa stal juniorským majstrom Slovenska. No záujem o umenie prevážil a po maturite v Trenčíne si podal prihlášku na bratislavskú VŠMU.
Dvojica s Hlaváčkom
Po jej skončení zakotvil od roku 1964 v činohre bratislavskej Novej scény. Keď počas vojenčiny vo Vojenskom umeleckom súbore pripravoval zábavný program, scenár mu napísal Oldo Hlaváček, v tom čase vojak v Mikulove. A komediálna dvojica Krajíček – Hlaváček bola na svete! Preslávili sa najmä ako dvaja gazdovia v programe Hostinec pod gaštanom. Bez nich nemohol byť žiadny galavečer ani Silvester…

Zdroj: Žena
Hviezda v operete
Keď prešiel Krajíček na Novej scéne do operety, zakrátko sa stal hviezdou prvej veľkosti. Zažiaril v úlohe reportéra Filipa Plafóna v Dusíkovej Modrej ruži, ako tovariš Floriš Stacho v Hrnčiarskom bále, Riff vo West Side Story či Chlestakov v Revízorovi. Za postavu Kornelia v muzikáli Hello Dolly! získal cenu za herecký výkon na festivale v Karlových Varoch. Krajíčkov talent však mal širšie rozpätie. Hral, spieval, zabával, moderoval (napríklad Bratislavskú lýru či reláciu Vtipnejší vyhráva), daboval, režíroval, a to všetko s neskutočným šarmom a s ľahkosťou. Málokto si už pamätá, že Krajíček režíroval aj úspešný muzikál Cyrano z predmestia.
So svojou manželkou Máriou, ktorú volal Babula, sa zoznámil v Slovenskej televízii. Pracovala tam ako produkčná detskej a mládežníckej relácie a pri prvom stretnutí ju vraj vôbec nezaujal. Pre Šarm priznala: „Kolegyne ma navnadili, aby som sa naňho prišla pozrieť, keď k nám príde na kamerovú skúšku. Že je výnimočný a je s ním veľká zábava. Mne však pripadal ako čudo-judo. Bol chudý, s divnými okuliarmi, v námorníckom tričku, hrozných modrých plátenných nohaviciach a otrasných sandáloch. Pohybovala som sa v spoločnosti iných pánov hercov, takže som sa z neho nezbláznila.“
Drobné úrazy v ružiach
No časom Babula objavila jeho čaro a srdce jej zlomil svojou vytrvalosťou. Vraj jej chodil spievať pod okno. Spomína: „Samozrejme, s istou dávkou alkoholu v krvi, takže občas padol do ruží a so sestrou sme ho ťahali do bytu, aby ho v nich ráno nenašli spať susedia. Keď som mu spomenula, že som niekde videla krásnu kabelku, pre istotu mi doniesol hneď dve. A taký veľkorysý ostal až do smrti.“
S požičanými obrúčkami
Svedkom na svadbe im nebol nikto iný ako sám Jozef Kroner, s ktorým si neskôr Krajíček (ako cigán s husľami) zahral v nezabudnuteľnej scéne vo filme Sváko Ragan. A hoci obaja boli na pľaci profesionáli, v deň svadby sa všetko akosi vymklo zo scenára. Pani Bobula pre Šarm priznala: „Prišli neskoro, celí špinaví, lebo sa im po ceste pokazilo auto a ešte aj zabudli obrúčky, takže sme si ich museli požičať od svadobčanov.“
Po svadbe sa im narodila dcéra Saška a syn Ivan.
Zdroj: Archív
Najväčší kamaráti: Ivan Krajíček a Oldo Hlaváček sa poznali desaťročia. Mali rovnaký zmysel pre humor, pracovali spolu, ale s rodinami chodili aj na spoločné dovolenky.
Veľký úspech Repete
Ivan Krajíček bol aj úspešný spevák pop-music. V Opuse mu vyšla kompilácia 20 NAJ, kde nechýbajú pesničky ako Nebezpečná slečna, Nočná ruža, Oči čierne, Halabala, Svetová sláva, Marika, Tulipán, Cesta do neba, Posledný flám, Pieseň piesní či Kazačok. Na začiatku 90. rokov vymyslel a moderoval úspešnú pesničkovú súťaž Repete. V tejto súťaži spieval svoje piesne, ale aj duetá, najmä so Zorou Kolínskou. Z dnešného hľadiska je až neuveriteľné, že na začiatku roka 1993 prišlo do STV 180-tisíc korešpondenčných lístkov!
Vo februári v roku 1997 moderoval posledné Repete. Stiahol sa z verejného života, lebo ochorel na rakovinu pľúc. Zákernej chorobe podľahol 5. júna 1997 vo veku 57 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Slávičom údolí.