Reklama

No, počkaj! vznikol vďaka inšpirácii z reality. Skopírovali Rusi slávnejšieho Toma a Jerryho?

No, počkaj!

Zdroj: Moviestill DB

Reklama

Rozprávka No, počkaj! bola obľúbená nielen medzi deťmi, ale aj dospelými. Počas najväčšej slávy podľa nej urobili aj zábavnú hru.

Prvé časti predstavili verejnosti v roku 1969. Zo začiatku to boli len krátke trojminútové diely a vlk a zajac dokonca nevyzerali tak, ako si ich pamätáme v súčasnosti. Prijatie bolo najprv rozporuplné a nikomu sa veľmi nechcelo do dlhodobej spolupráce kvôli prílišne stereotypnosti postáv. Nakoniec zaznamenali tak veľký úspech, že si diváci vynútili aj ďalšie pokračovanie. S prestávkami sa rozprávka No, počkaj! vysielal až do roku 2006. Jeden diel vytvárali v začiatkoch až deväť mesiacov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    No, počkaj! bola najobľúbenejšia rozprávka nášho detstva
    Zdroj: Zena.sk

    Vlk inšpirovaný skutočnou osobou

    Dvaja hlavní hrdinovia stelesňovali úplné protiklady. Zatiaľ čo zajac z No, počkaj! bol slušne vychovaný miláčik, vlk s cigaretou v ústach vzbudzoval pohoršenie. Jeho autorom je výtvarník Svetozar Ruksakov. Ten sa údajne pri jeho vymýšľaní inšpiroval jedným negatívnym zážitkom z osobného života. Raz stál v rade na lístky do kina v Novosibirsku. Zrazu prišiel podobne drsne vystupujúci gauner, ktorý všetkých predbehol a ihneď sa postavil do okienka. Rovnakého drzáňa preto urobil aj z tejto dnes už legendárnej animovanej postavičky.

    Prečo obvinili autorov z kopírovania? Čítajte ďalej.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Zaujímavosti zo súťaže Pečie celé Slovensko. Čo ste netušili?
      Zdroj: Zena.sk

      Autorov No, počkaj! obviňovali z kopírovania

      Príbehy zajaca a vlka niektorým divákom veľmi pripomínali slávny seriál Tom a Jerry. Preto autorov No, počkaj! upodozrievali z toho, že Američanom ukradli tento nápad a pripravili ho vo vlastnej verzii. Rusi tieto obvinenia odmietli. Po páde režimu však priznali, že sa inšpirovali rozprávkou Bambi, čo sa však niektorým fanúšikom nezdalo ako pravdivá informácia.

      Anketa

      Pozerávali ste rozprávku No, počkaj!?

      • Áno100%
      • Nie0%

      Hlasovanie bolo ukončené

      V Rusku bolo vysielanie No, počkaj! obmedzené. Prečo? Čítajte ďalej.

      Zakázaný i s pachuťou kontroverzie

      Kritici časom seriál nešetrili kvôli tomu, že ho označovali ako nástroj komunistickej propagandy. Autori sa tomuto tvrdeniu bránili a demonštrovali to napríklad aj takým spôsobom, že tvrdošijne odmietali spoluprácu s ruskou armádou. Tá si chcela objednať špeciálny diel, v ktorom by sa stal vlk brancom a zajac jeho veliteľom, aby mladých mužov navnadili na vojenskú regrutáciu. No, počkaj! mal veľký úspech aj v zahraničí. Predali ho až do 102 krajín. I keď sa v ňom hovorilo minimálne, vyslovovala sa len legendárna veta z jeho názvu a pár citosloviec, každý štát si ho predaboval. Prekvapujúco sa dočkal stopky v rodnom Rusku. Vlk mal v seriáli často cigaretu a podľa novších zákonov by musela byť pre detského diváka vymazaná. Keďže ho chceli uchovať v originálnej podobe, vysielať sa mohol až po 23. hodine.

      Zdroj: Archív

      Seriál No počkaj, zajac! bol úspešný aj v Československu.

      Počuli ste už náš podcast?