A neustále sa objavujú nové alebo oprašujú staré informácie, ktoré na manželku kráľa Karola III. vrhajú nelichotivé svetlo.

Vážna dilema

Camillu budú 6. mája 2023 vo Westminster Abbey korunovať po boku kráľa Karola III. ako kráľovnú manželku. Už teraz sa však diskutuje o tom, či bude mať korunu s kontroverzným diamantom Koh-i-Noor, ktorý v roku 1937 zasadili do koruny Alžbety, kráľovnej matky. Koruny s týmto diamantom nosili výhradne manželky britských kráľov, ale vraj sa uvažuje o tom, že pre Camillu možno vyberú inú, ktorá by odrážala súčasnú i budúcu rolu kráľovnej. Do úvahy údajne prichádza koruna, ktorú mala kráľovná Adelaide v roku 1831.

KORUNA ALŽBETY,
KRÁĽOVNEJ MATKY. PO
DRUHOM VYBRÚSENÍ
V ROKU 1952 SA DIAMANT
 ZMENŠIL ZO 186 NA
SÚČASNÝCH 105,6 KARÁTU,
ČO JE 21,12 GRAMU.
Zdroj: Getty Images

Spory o diamant

Jeden z najkrajších diamantov sveta Koh-i-Noor (Hora svetla) je súčasťou britských korunovačných klenotov. Hoci nie je ani najcennejší, ani najväčší, na jeho vlastníctvo si stále nárokujú India, Pakistan, Irán aj Afganistan. História diamantu siaha do stredoveku, keď ho objavili pravdepodobne v bani Kollur v Indii. V priebehu storočí diamant viackrát zmenil majiteľa, až nakoniec po ovládnutí Indie Angličanmi v roku 1849 skončil v rukách kráľovnej Viktórie.