Sissi zabila jej povestná tvrdohlavosť. Pred atentátom ju varovali. Zachránila by ju dnes?
14. 11. 2024, 19:00

Zdroj: tasr
Atentát na Sissi bol pre všetkých veľkým šokom. Cisárovná bola miláčik národa, napriek tomu predčasne zomrela rukou bezcitného vraha.
Zdroj: archív
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: archív
Galéria k článku
Sissi zomrela 10. septembra 1898 v Ženeve po útoku mladého anarchistu Luigiho Lucheniho. Ten mal pôvodne v hľadáčiku princa Henricha Orleánskeho. Uchádzač o francúzsky trón sa však kvôli zvestiam o údajne plánovanom atentáte rozhodol svoju návštevu Švajčiarska zrušiť. A tak si Lucheni vybral inú obeť, ktorou chcel spôsobiť v monarchii chaos a upozorniť na požiadavky anarchistov.

Zdroj: Zena.sk
Neuposlúchla dôležité upozornenie
Cisárovná sa zaľúbila do oblasti pri Ženevskom jazere. V osudný roku ju navštívila niekoľkokrát. Liečila si tam nielen fyzické ťažkosti, ale aj ubolenú dušu. Do Montreux sa vybrala aj v septembri. I keď bola jej návšteva tajná, ľudia sa o pobyte Sissi vo Švajčiarsku veľmi rýchlo dozvedeli. Tieto zvesti sa dostali aj do uší Luigiho Lucheniho, ktorý hneď upravil svoje plány na zavraždenie niektorého z členov panovníckych rodín. Atentátnik sa svojimi myšlienkami vôbec netajil. I kvôli tomu pár dní pred tragédiou prišiel cisárovnú do hotela varovať jeden zo Ženevčanov. Sissi bola po celý život známa svojou tvrdohlavosťou. Veci si vždy robila podľa seba a bolo ťažké ju o niečom presvedčiť. Preto ani teraz neposlúchla radu neznámeho cudzinca a rozhodla sa nevrátiť domov. To sa jej nakoniec stalo osudné.
Ako vyzerali posledné minúty Sissinho života? Čítajte ďalej.

Zdroj: Zena.sk
O zranení dlhé minúty ani netušili
K incidentu došlo v čase, keď sa Alžbeta Bavorská vybrala navštíviť svoju kamarátku do Ženevy. Keď sa spolu so svojou slúžkou vracali po promenáde k lodi, Lucheni na ňu zaútočil. V prvom momente to vyzeralo len ako nevinná nehoda. Sissi po jeho údere spadla, ale vzápätí sa postavila. Vyzerala len trochu otrasená, preto ju hneď brali na loď. Tam sa po chvíľke sťažovala, že sa jej zle dýcha a skolabovala. Keď jej komorná uvoľnila živôtik, zbadala krvácajúcu ranu. Atentátnik do nej iba neudrel, ale bodol ju ostrým pilníkom, ktorým trafil priamo dôležité orgány. Cisárovnú sa ihneď snažili dostať do hotela, kde a pri nej združilo viacero lekárov. Ani jednému z nich sa ju nepodarilo zachrániť.
Podarilo by sa v súčasnosti lekárom zachrániť ju? Dozviete sa na poslednej strane.

Zdroj: Zena.sk
Prežila by v súčasnosti?
„Čo sa mi stalo?“ To mali byť podľa svedkov posledné slová, ktoré vyriekla cisárovná. Po atentáte bola v šoku a netušila, že ju mladík bodol ostrým pilníkom. Po rokoch sa natíska otázka, či by Sissi dokázala dnes prežiť takýto útok. Odborníci sa domnievajú, že jej osud by bol spečatený aj v súčasnosti. Luchenimu sa podarilo bodnúť ju na takom mieste, že ju trafil priamo do hrudníka, čo spôsobilo masívne vnútrné krvácanie. S veľkou pravdepodobnosťou by ju nezachránila ani moderná medicína a rýchly príchod sanitky. Zatiaľ čo celá Európa smútila za ich obľúbenou panovníčkou, atentátnik aj vo väzení oslavoval a tešil sa z jej smrti. Po odsúdení však svoj údel neuniesol a rozhodol sa pre samovraždu.
Anketa
Ako by ste sa rozhodli na Sissinom mieste?
- Zostal/-a by som v Ženeve16%
- Vrátil/-a by som sa domov83%
Hlasovanie bolo ukončené
Poslednú foto cisárskeho páru uvidíte v GALÉRII