Mnoho ľudí požiadalo koncom minulého roka o predčasný dôchodok z dôvodu zmien, ktoré sú v tomto čase už v platnosti. Prečítajte si, čo sa zmenilo. Pripravili sme pre vás aj návod, ako požiadať o dôchodok.
Predčasné dôchodky
Mnohí ľudia pri minuloročných hromadných žiadostiach o predčasné dôchodky možno nadobudli dojem, že tento typ dôchodku sa bude rušiť. Nie to však tak, zmenili sa len niektoré podmienky.
Odchod do predčasného dôchodku je naďalej možný dvomi spôsobmi:
- keď vám zostávajú menej ako dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku,
- keď máte odpracované stanovené roky aj napriek tomu, že vám do odchodu do bežného dôchodku zostávajú viac ako dva roky.
Dôležité!
Predčasný dôchodok vám bude uznaný, len ak vyrátaný starobný dôchodok bude vyšší ako 1,6 násobok životného minima.
Čo sa zmenilo
Od polovice mája nastali dve zmeny:
1. Potrebné odpracované obdobie sa bude postupne navyšovať o dva mesiace v závislosti od ročníka narodenia poistenca. Znamená to, že už nebude platiť podmienka získania 40 odpracovaných rokov.
2. Zjednotilo sa percento, o ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku za obdobie od jeho priznania do dovŕšenia dôchodkového veku. Všetky predčasné starobné dôchodky sa budú znižovať bez ohľadu na počet získaných odpracovaných rokov o 0,5% za každých začatých 30 dní, ktoré zostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku.
Klasický dôchodok
Aktuálne ešte nie je známy dôchodkový vek ľudí narodených po 31. decembri 1966. Dozvedia sa ho päť rokov pred dovŕšením dôchodkového veku. Ako sme sa dozvedeli v sociálnej poisťovni, dôchodkový vek ľudí narodených po roku 1966 sa bude postupne predlžovať podľa vypočítanej strednej dĺžky života.
Vek odchodu do dôchodku stanoví Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom. Prvýkrát bude tento právny predpis vydaný v roku 2025 a stanoví sa ním všeobecný dôchodkový vek pre ročník 1967.
Naďalej platí, že poistenec, ktorý vychoval dieťa, bude mať dôchodkový vek znížený v porovnaní so všeobecným dôchodkovým vekom o:
· 6 mesiacov, ak vychoval jedno dieťa,
· 12 mesiacov, ak vychoval dve deti,
· 18 mesiacov, ak vychoval tri alebo viac detí.
Ako požiadať o dôchodok
Dôchodok sa vybavuje na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Treba si však vopred zabezpečiť termín, a to najskôr na deň, kedy vám vzniká nárok na dôchodok. Termín sa rezervuje elektronicky na stránke Sociálnej poisťovne.
Zdroj: Unsplash
Na stránke Sociálnej poisťovne sa dozviete všetko potrebné a môžete si elektronicky rezervovať termín
Myslí sa však aj na tých, ktorí v elektronickej komunikácii nie sú zbehlí. „Rezervovať si termín na spísanie žiadosti o dôchodok je možné elektronicky cez Rezervačný systém Sociálnej poisťovne, ale tiež osobne priamo v pobočke, prípadne si termín naši poistenci môžu dohodnúť s pobočkou telefonicky,“ povedal nám hovorca Martin Kontúr.
Ako dodal, môžete zájsť priamo na pobočku aj bez objednania termínu. „Avšak vzhľadom na časovú náročnosť tohto úkonu našim klientom rezerváciu termínu vysoko odporúčame. Vyhnú sa tak napríklad čakaniu,“ uviedol.
Zdroj: Julius Dubravay
Na pobočku môžete zájsť aj bez termínu. Musíte však rátať s čakaním.
Výhodou elektronickej rezervácie je, že priamo vidíte, v ktorých časoch je pobočka vyťažená a v ktorých nie a dokážete si to efektívnejšie zladiť so svojimi voľnými termínmi.
Novinka do budúcnosti
Uvažuje sa už dokonca aj o možnosti celý proces vybaviť z pohodlia domova. „V súčasnosti je možné požiadať o dôchodok len osobnou návštevou pobočky. Víziou Sociálnej poisťovne je postupná elektronizácia našich služieb tak, aby v budúcnosti bolo možné vyriešiť žiadosť dôchodkovú dávku bez návštevy nášho pracoviska,“ prezradil nám Martin Kontúr.
Dôležité doklady
Sociálna poisťovňa odporúča vopred si overiť, či má v systéme evidované všetky vaše zamestnania a zárobky. Tieto informácie nájdete vo svojom elektronickom účte poistenca alebo môžete požiadať o výpis:
- prostredníctvom formulára pre otázky na stránke sociálnej poisťovne,
- telefonicky,
- mailom,
- osobne na pobočke.
Pre spísanie samotnej žiadosti potom potrebujete doklady k týmto chýbajúcim obdobiam. Ak je v systéme všetko ohľadom vašich zamestnaní v poriadku, potrebujete len:
- občiansky preukaz,
- potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak ste sa narodili po roku 1963,
- doklady o ukončenom vzdelaní,
- formulár o poukazovaní dôchodku na účet v banke, ak si želáte túto formu vyplácania dôchodku.
Zdroj: socpoist.sk
Formulár na vyplácanie dôchodku na bankový účet
Ak ste pracovali v zahraničí, potrebujete samozrejme aj doklady súvisiace s touto prácou.
Oznámenie o priznanom dôchodku
Keď sa dostavíte na pobočku, zamestnanec poisťovne s vami spíše žiadosť o dôchodok, ktorú následne podpíšete. O vašom dôchodku by sa malo rozhodnúť do 60 dní odo dňa spísania žiadosti. Rozhodnutie vám príde poštou alebo vám ho doručia do e-schránky.
V zložitých prípadoch sa môže rozhodovať aj dlhšie, lehota sa predĺži maximálne o ďalších 60 dní. O tom by vás však mala Sociálna poisťovňa informovať.
Vyplácanie dôchodku
Dôchodok môžete poberať dvomi spôsobmi:
- v hotovosti,
- na účet v banke.
Spôsob vyplácania si určíte pri spisovaní žiadosti. Je tu dokonca aj možnosť, že vám suma bude poukazovaná na účet manžela, pokiaľ s tým súhlasí a máte dispozičné právo k jeho účtu.
Ak ste umiestnený v zariadení sociálnych služieb, dôchodok vám bude poukazovaný prostredníctvom hromadného poukazu do tohto zariadenia, ak nepožiadate o iný spôsob poukazovania dôchodku.
Ak sa po čase rozhodnete zmeniť spôsob vyplácania dôchodku, stačí o to požiadať.
Zdroj: Alexander Raths
Dôchodok vám môže byť vyplácaný aj do zariadenia sociálnych služieb.
Výplatný termín určuje Sociálna poisťovňa, dávka je vyplácaná mesačne dopredu, vždy v pravidelnom opakujúcom sa termíne.