Čerstvé sedemdesiatničky Carolyn Mackenzie, Pat Dunn a Faye Petherick sa navzájom nepoznali. Zoznámili sa online v skupine „Seniorky žijú spoločne“ na sociálnej sieti, ktorú s malou dušičkou založila Pat Dunn. A oplatilo sa.

Dôchodkyne z karavanu
Zdroj: Archív
Dôchodkyne z karavanu

Život v karavane
Po smrti svojho manžela, s ktorým žila v houseboate, si ho už Pat nemohla dovoliť a začala si hľadať nový domov v okolí svojho 20-tisícového mestečka Lindsay v kanadskom Ontáriu (130 kilometrov od Toronta). Skúsila teda nestabilný život v prívese, podobne ako mnoho Američanov a Kanaďanov vo vnútrozemských oblastiach. V karavanovom parku vždy strávila päť teplejších mesiacov, zvyšok roka si našla provizórne ubytovanie tam, kde to šlo, no v 69 rokoch si uvedomila, že takto to už ďalej nejde.

Dôchodkyne z karavanu
Zdroj: Archív
Dôchodkyne z karavanu

Nie vždy sa štát postará
Keď Pat začala pátrať po možnostiach, ako dôstojne a bezpečne prežiť svoj dôchodok, narazila na finančné a úradnícke obmedzenia – čakacie listiny sociálnych služieb boli nekonečné. „Vždy sa treba postaviť k veciam tvorivo a samostatne. Nemôžem čakať, kým sa o mňa postará vláda, pretože neviem, koľko rokov mi ešte zostáva,“ vyhlásila iniciatívna dôchodkyňa v internetovej skupine, o ktorú sa začalo zaujímať čoraz viac ľudí.