Reklama

Najkrutejší experiment v histórii: India zamkla vyše miliardu ľudí! Ako to zvláda Slovenka?

„Sme uväznený na byte, oznámili nám to zo dna na deň," hovorí Jana o indickom lockdowne.

Zdroj: archív J. B.

Reklama

India spustila jeden z najprísnejších a možno aj najkrutejších spoločenských experimentov v ľudskej histórii, zatvorila v domovoch celú populáciu vrátane asi 176 miliónov ľudí, ktorí musia prežiť z menej ako dvoch dolárov na deň.

V druhej najľudnatejšej krajine sveta už niekoľko týždňov platia extrémne reštrikcie a skutočný „lockdown“ - zákaz vychádzania, ktorý si treba prestaviť celkom inak ako ten európsky, v rámci ktorého si môžete kedykoľvek nakúpiť, zaniesť obed starkým či vyjsť si na prechádzku k rieke či do lesa. Napísala nám o ňom ďalšia z našich čitateliek žijúcich v zahraničí Jana Bednárová (33), ktorá žije v Indii už 7 rokov. V severovýchodnom štáte Meghalaya plnom riek a pulzujúceho subtropického pralesa sa inšpiruje pre svoju tvorbu a spolu s priateľom, indickým hudobníkom, organizujú umelecké sústredenia a konferencie. Určtie nie však v tomto období.

Zo dňa na deň

„Sme uväznení na byte, oznámili nám to zo dna na deň. Predpokladalo sa, že to bude len nakrátko, načo sú tu ľudia zvyknutí. Sme zatvorení už vyše mesiaca s tým, ze raz-dvakrát do týždňa otvoria zopár obchodov, kde sa potom tvoria masívne rady. Po týždni lockdownu začali postupne fungovať aj donáškové servisy, no majú veľmi obmedzený výber," zveruje sa slovenská maliarka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    India trestá porušovateľov reštrikcií. Bije ich obuškami a núti ich k rôznym úkonom

    Už to poznajú, ale nie v takej miere

    „Už v decembri sme boli doma dvakrát po vyše 2 týždnov a dokonca vypli internet kvôli protestom proti kontroverznému imigračnému zákonu. Vo februári sme tu mali meghalayské nepokoje, lebo aktivisti chcú presadiť nariadenie na kontrolu všetkých, ktorí vstúpia alebo odídu z krajiny. Kvôli týmto udalostiam rapídne klesol turizmus a vďaka tomu sa sem neskôr na do centrálnej Indie dostal Covid-19 – prvý prípad evidujeme od minulého týždňa," informuje Jana. V Indii je celkovo k dnešnému dňu 23 502 potvrdených prípadov, čo je však stále menej, ako napríklad v takom Švajčiarsku.

    Zdroj: AP

    Porušenie zákazu sa tvrdo trestá.

    Škandál na štýl Číny

    „Na začiatok šírenia nákazy v oblasti priniesol verejnú kontroverziu. Renomovaný lekár, ktorý verejne bojoval za opatrenia proti pandémii sa sám nakazil a v priebehu jediného dňa chorobe podľahol. Jeho zať je medzinárodný letec, ktorý bol vraj po príchode do Meghalaye na konci marca v 14-dnovej domácej karanténe a odmieta obviňovanie z nakazenia svojho svokra.

    Bolo otestovaných vyše 200 ľudí, ktorí sa dostali do priameho kontaktu s lekárom, z čoho 11 bolo pozitívnych na koronavírus, všetci z bezprostrednej blízkosti lekára. Ľudia sú nahnevaní, panikária a nechceli dovoliť pochovanie lekára na jeho farme, čo bolo jeho posledným želaním a tak rodina musela ustúpiť a pochovali ho v hlavnom meste Šilong," hovorí smutne Slovenka. 

    Kde je morálka?

    „Viedla sa o tom aj ostrá debata v médiách - o nezodpovednosti lekára (ktorá sa stále vyšetruje) na jednej a o amorálnej verejnosti na druhej strane. Práve minulý týždeň sa malo rozhodovať o uvoľňovaní, no stále sa nič nedeje. Mali by byť otvorené aspoň potraviny a lekárne niekoľko dní v týždni v určených časoch, ale to asi uvidíme zase až zo dňa na deň. Zatiaľ sedíme doma, počúvame cez mobil rádiá a snažíme sa zachytiť každú užitočnú informáciu,“ dodáva Jana s tým, že čo bude ďalej, nevie vôbec nikto a určite obyvatelia nie sú tak dobre informovaní, ako v civilizovanej Európy," dodáva slovenská umelkyňa.