Komunitná záhrada Krasňanský zelovoc bola v roku 2012 prvou v hlavnom meste. Dnes si v nej svoje hriadky obrába už 36 rodín, ktoré sa postupne vymieňajú. Zanedbaný dvor malého zdravotníckeho strediska im vtedy mesto dalo do užívania a oni ho svojpomocne zmenili na zeleninový a ovocný sad lemovaný starými lipami, v ktorom sa spolu stretávajú dnes aj so svojimi deťmi. Tými sa vlastne všetko začalo...

Anka bola pred materskou rozpočtárkou siete lekární, dnes sa stará o susedov.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Anka bola pred materskou rozpočtárkou siete lekární, dnes sa stará o susedov.

09:00
Zelený mikrosvet
Anka otvára pestrú sídliskovú záhradu ohradenú pletivom a smeruje do zelenej maringotky, kde si chystá náradie. Políčka plné zeleniny a nenápadné miesto plné detailov pripomína skôr minimestečko ako kút bratislavského sídliska. Krasňany sú najstarším v Bratislave, prvý obytný dom v nich postavili v roku 1952. Odvtedy sa priestor medzi nízkymi bytovkami zahustil nie ďalšími ako inde, ale masívnou zeleňou všetkého druhu. Aj o tú sa však treba starať.

10:00
Usmievavé jahody
Slnečné časti záhrady sú veľkorysé najmä k šťavnatým plodom. V iných nachádzame zelenú mozaiku rajčín, paprík, tekvíc, cukiet, reďkoviek, šalátov, cibule či zemiakov. Komunitná záhradkárka pleje burinu a kyprí jahodové záhony, s čím jej zvyčajne pomáhajú aj jej traja škôlkari. „S deťmi sa mi aj v rámci priorít veľa zmenilo. Človek si vďaka nim inak váži čas,“ hovorí aktívna mama.

11:00
Vždy sa myslí na ostatných
Keď uprace náčinie a skontroluje uzáver vody, zamyká Anka bránku a vkladá nové knižky do zdieľanej schránky, v ktorej si jej členovia nechávajú odkazy a vymieňajú knižky.