Reklama

Marián Plavec: Majster fujár, ktorý vdýchol drevu hlas. Neuveríte, čo sušil na balkóne...

Cena pre skutočného majstra

Marián Plavec tvrdí, že najväčšou výzvou pri výrobe je vdýchnuť drevu hlas. „Najdôležitejšie je vniknúť do detailov výroby, ísť vlastnou cestou a neustále sa učiť,“ vysvetľuje. „Dôležité je najmä poznať piesne starých majstrov a tie verne prinášať ľuďom. Lebo naučiť sa vyrábať fujary nie je otázkou mesiaca ani roka. Skutočným majstrom sa človek stáva ku koncu života."

ORNAMENTY: Zdobenie fujary je najprácnejšia časť výroby.

Zdroj: han

ORNAMENTY: Zdobenie fujary je najprácnejšia časť výroby.

Jeho nástroje boli na FSP v Detve ocenené viackrát, vrátane prvej prestížnej ceny Instrumentum excellens v roku 1984. „Dnes si vážim Cenu obce Tomášov, udelenie titulu Majster ľudovej umeleckej výroby, ale najvyššou poctou sa stala Medaila Samuela Zocha, ktorú mi vlani udelil Bratislavský samosprávny kraj,“ vraví Marián Plavec, ktorý je hrdý na to, že jeho dielo oceňujú nielen odborníci, ale aj ľudia, ktorí chápu význam fujary v slovenskej kultúre.

Učil sa u najlepšieho

Učiteľov a majstrov mal viacerých, no na jednu životnú „lekciu“ spomína obzvlášť. „V januári 1980 som bol v učení u majstra Petra Pacigu vo Vígľaši. Po návrate do Petržalky som sa riadil jeho radami. O päť rokov môj majster zomrel. Vtedy som si povedal, ak zvládnem výrobu aerofónov aj hru na nich, nenechám si to len pre seba."

Zdroj: han

UČITEĽ: Majster Peter Paciga z Vígľašu, ktorý zaučil Mariána Plavca do tajov výroby fujár.

Bol to práve majster Paciga, kto mu namaľoval ornament na jeho prvú fujaru: „Cez noc na ňu nakreslil svoj typický úzkolistý ornament a jeho manželka stihla vypáliť vzduchovod kyselinou. Keď som ráno vstal, na stole ma čakalo prekvapenie.
Dnes sa teší Marián Plavec aj z nového pokolenia. Bude vnúčik jeho nástupcom? „Máme prvého vnúčika Leonarda, ktorý už vníma hudbu, zatiaľ najmä rytmus. Keď trochu podrastie, nožíky a hoblíky už mám pripravené. Ak bude chcieť a ak sa ukáže, že hudbu má v sebe." Dodáva, že jeho manželka, ktorá bola baletkou, vždy podporovala jeho záľubu. „Nasmerovala ma k počúvaniu vážnej hudby. Doma mám prísnu, ale láskavú hudobnú porotu – moju manželku, ktorá teraz hráva na klavíri a troch synov, ktorí študovali hru na hoboj, klasickú gitaru a právo..."

Zdroj: archív Mariána Plavca

Kto je Marián Plavec?

Marián Plavec je dnes jedným z najvýznamnejších majstrov výroby fujár na Slovensku. Svojou prácou a knihami zachováva dedičstvo našich predkov pre budúce generácie. Jeho príbeh je dôkazom toho, že tradícia môže prežiť aj v modernom svete, ak sa nájde niekto, kto jej venuje srdce a dušu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:40
Remaining Time 1:40
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marian Čekovský a IMT Smile o kultovej piesni. Ako vznikla?

    Strana

    3/3

    Autor článku

    Marcela Martinková

    Redaktorka týždenníka Báječná žena
    Vo vydavateľstve pracuje ako redaktorka už 16 rokov.  Zaujíma sa nie len o osudy známych tvárí, ale aj o silné príbehy bežných ľudí. Okrem manžela má aj dve deti, tri mačky, mnoho akváriových rybičiek a svoju vlastnú "botanickú" záhradu...   
    Reklama