Na dôchodku je od septembra minulého roku. Odpracovala 43 rokov v materskej škole, z toho 27 rokov bola riaditeľkou. Svoju prácu milovala, veď už ako dieťa chcela pracovať s malými šidlami.

Dovolenkové prekvapenie
Mária je aj dnes aktívna žena. Nezastaví sa, tancuje, športuje, stretáva sa s kamarátkami a miluje cestovanie. V auguste 2011, keď boli s manželom na dovolenke v egyptskej Hurghade, si však pri sprchovaní našla hrčku. „Mala som iba 54 rokov. O dva týždne neskôr sa mi zmenil pohľad na život a jeho zmysel,“ hovorí. V martinskej nemocnici jej totiž na onkologickej chirurgii diagnostikovali zhubný karcinóm prsníka štvrtého stupňa. Priznáva: „Plakala som štyri a pol dňa, slzy som nevedela zastaviť ani počas operácie...“

maria zentkova
Zdroj: Archív

Dosť!
V istú sobotu pred rannou vizitou, keď pri pohľade do zrkadla videla tú uplakanú a opuchnutú tvár, si zrazu uvedomila, že tadiaľto cesta nevedie. „Dosť!“ rozkázala si. Namaľovala si pery výrazným červeným rúžom, zdvihla hlavu a povedala si, že má pre koho žiť. „Veď som mala manžela, otca, deti, malú vnučku Elišku a dcéra čakala bábätko. Syn končil piaty ročník štúdia na vysokej škole. Kto by ich podporoval a pomáhal im?“

Bojovať sa oplatí
A tak Mária absolvovala operáciu a hneď za ňou osem chemoterapií. „Po piatej mi bolo zle, ale prekonala som vracanie aj bolesti celého tela. Chodila som každý deň dvojfázovo do lesa. A manžel? Snažil sa ma chrániť svojím mužským spôsobom.“ Otcovi povedala, že „chemošky“ sú vlastne fajn, že môže ísť s ňou na onkológiu, aby videl ten super personál. „Našťastie nešiel. Nevidel nás bez vlasov, väčšinou smutné a schudnuté,“ hovorí Mária, ktorá kvôli chorobe začala zdravšie žiť.

„Zmenila som jedálny lístok,“ vysvetľuje. „Brokolicu, hlávkový šalát, paradajky, ryby, ktoré som nemala rada, som mala na tanieri takmer neustále. Snažila som sa jesť rozumne a zdravo.“ Rakovina jej ukázala, že sa oplatí zabojovať i to, pre čo sa oplatí skutočne žiť. Treba spomaliť a myslieť aj na seba. Rozhodla sa žiť tak, ako chcela ona. Vyrovnane, dôstojne a s humorom.