Reklama

Od modelky k vojnovému peklu: Kráska vo vani Hitlera zmenila históriu! Poznáte jej príbeh?

Lee Miller

Zdroj: Getty Images

Reklama

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk

Fotografka Lee Miller bola výnimočná žena, ktorá dokázala prepojiť umenie, módu a históriu so svedectvami o hrôzach vojny. Poznáte jej príbeh?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najzáhadnejšie zmiznutie všetkých čias: Krásna Dorothy mala celý život pred sebou
    Zdroj: Žena

    Červená armáda dravým tempom postupovala do srdca Berlína. Tretia ríša, kedysi považovaná za neporaziteľnú, sa rozpadala na prach. Nádej na záchranu bola nenávratne stratená. Po oslobodení Mníchova sa na scéne objavila dvojica amerických reportérov. V chaose povojnových dní im americká armáda umožnila presťahovať sa na ikonickú adresu – Prinzregentenplatz 16, priamo do bytu, kde kedysi žil nacistický vodca Adolf Hitler. Tento krok bol tichým symbolom konca jednej éry a začiatku novej kapitoly histórie.

    Zdroj: Getty Images

    V byte Lee s Davidom bývali niekoľko dní

    „Predstavovala som si honosnú rezidenciu, no bol to len obyčajný byt. Skôr by ste očakávali, že v ňom žije nejaký úradník,“ spomínala neskôr reportérka Lee Millerová, keď vstúpila do bývalého sídla Adolfa Hitlera. Až pri pohľade na luxusnú kúpeľňu ju zaplavil jediný impulz – pomstiť sa. Zablatené čižmy, na ktorých ešte ulpieval popol z koncentračného tábora, bez váhania položila na snehobielu rohožku. Vyzliekla sa, zvesila zo steny Hitlerov portrét a s jeho obrazom v rukách vkročila do vane. Práve si umývala chrbát, keď jej kolega David Scherman zachytil moment, ktorý sa zapísal do histórie. Netušila, že spolu vytvoria jednu z najikonickejších fotografií vojny – záber, ktorý symbolicky uzatváral kapitolu hrôz Tretej ríše. To všetko sa odohralo presne v čase, keď Adolf Hitler páchal samovraždu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KULTOVÝ film Modrá lagúna vyvolal vášne: Niektorí ho označovali za porno a mladá Brooke mala...
      Zdroj: Žena

      Od modelky po vojnovú reportérku

      Po rozchode s fotografom Manom Rayom sa Lee Millerová rozhodla pre nečakaný krok – vydala sa za miliardára Aziza E. Beya. Stereotyp manželského života, plného cestovania a pozlátka, ju však rýchlo unavil. Po troch rokoch manželstvo ukončila a vrátila sa do Paríža, kde našla nový dych medzi umelcami. Práve tu stretla svoju životnú lásku, Rolanda Penrosa, britského surrealistu, ktorý sa neskôr stal jej manželom.

      Začiatok druhej svetovej vojny zastihol Millerovú s Penrosom na ceste do relatívne bezpečného Anglicka. O päť rokov neskôr sa však na rovnaké brehy vrátila v úplne inej úlohe – ako vojnová spravodajkyňa pre Vogue. Vylodila sa s 83. americkou pešou divíziou, pripravená dokumentovať krutú realitu bojov. Z kedysi oslavovanej modelky a múzy umelcov sa stala jediná žena, ktorá priamo z bojiska prinášala svedectvo o vojnových hrôzach.

      V roku 1942 sa Lee Millerová zoznámila s Davidom E. Schermanom, renomovaným vojnovým fotografom amerického týždenníka Life. Práve on ju povzbudil, aby sa pridala k americkým vojenským jednotkám ako vojnová spravodajkyňa. V tom čase bolo v celej Európe len päť žien so statusom „vojnová fotoreportérka“ – a Lee sa stala jednou z nich. Jej rozhodnutie nebolo len profesionálnou výzvou, ale aj aktom solidarity. Odmietla stáť bokom, zatiaľ čo milióny ľudí trpeli pod ťarchou vojny. Lee chcela, aby hlasy a tváre tých, ktorí boli ponižovaní a zabíjaní, neostali zabudnuté a ich utrpenie nezostalo nepovšimnuté.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Macochu z Popolušky určite poznáte, takto vyzerala mladá
        Zdroj: Žena

        Ikonicka fotografia vo vani

        Po niekoľkých hodinách strávených dokumentovaním hrôz koncentračných táborov sa Lee Millerová a jej kolega David E. Scherman presunuli do Mníchova. Tu sa im podarilo takmer nemožné – preniknúť do bytu Evy Braunovej, kde žil aj Adolf Hitler. Práve tam vznikla jedna z najslávnejších fotografií vojny: Lee vo vani nacistického vodcu, ako zo seba zmýva prach a pach Dachau.

        Zdroj: Getty Images

        Ikonicka fotografia vo vani.

        „Našli sme staršieho muža, ktorý sotva hovoril anglicky, a zaplatili sme mu kartónom cigariet, aby nás previedol mestom. Ukázal nám Hitlerov dom, a tak som odfotil Lee, ako sa kúpe v jeho vani,“ spomínal Scherman. Hoci záber pôsobí ako spontánny moment, išlo o starostlivo inscenovanú scénu. Millerová a Scherman strávili v byte niekoľko dní, preskúmali každý jeho kút a vytvorili sériu fotografií s jasným odkazom – symbolom víťazstva nad nacizmom. Ani jeden z nich vtedy netušil, že práve v deň, keď vznikli tieto zábery, Hitler spolu s Evou Braunovou spáchali samovraždu.

        „Bývala som v Hitlerovom byte, keď bola oznámená jeho smrť – o polnoci na 1. mája. Pre mňa nikdy nebol živý, bol len diabolským monštrom. Až keď som navštívila miesta späté s jeho životom, počula klebety o jeho osobe a spala v jeho posteli, prestal byť bájnou postavou a stal sa ešte hrôzostrašnejším,“ priznala neskôr Millerová. V bytoch Evy Braunovej a Adolfa Hitlera nafotila sériu provokatívnych záberov. V jednej chvíli sa „prevtelila“ do role Braunovej – ľahla si na posteľ, naliala pohárik, potiahla si z cigarety a spúšť fotoaparátu stlačila sama. Tieto zábery nielenže zosobňujú zúčtovanie s nacistickou érou, ale aj zobrazenie víťazstva a osobnej odvahy v časoch vojnového chaosu.

        Autor článku

        Veronika Maťová

        Editorka webu Žena.pluska.sk
        Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si vyskúšala aj prácu na weboch Dobré jedlo a Lepšie bývanie, ale postupne sa opäť vrátila do ženského segmentu na web Báječná žena.