Na začiatku marca tu panovala taká zima, že kostymérky každých desať minút natierali pery deťom vazelínou a folkloristi zahrievali štáb domácou slaninou a slivovicou.

V rozprávke O vianočnej hviezde si podobnú atmosféru vyskúšalVojtěch Kotek, ktorý na Orave hral dedinského učiteľa či Tereza Ramba, kedysi Voříšková. „Keď už niekde má byť bielo, tak určite v Zuberci,“ prezradil po natáčaní režisér Karel Janák. Kým pri hrade Žleby v Česku, kde sa časť deja odohrávala tiež, si štáb pomáhal technickým snehom, na Orave sa herci do bielych vločiek zabárali po kolená.

Dom šoltýsa z Rabčíc.
Zdroj: JÁN DZÚR
Dom šoltýsa z Rabčíc.

Zachránili minulosť

Oravský skanzen v doline za Zubercom ale nie je filmovým ateliérom. Na poľane Brestová ho začali stavať pred viac ako polstoročím, v čase živelnej premeny oravských dedín a  necitlivej likvidácie ľudových stavieb.

Keď sa ukázalo, že ochrana drevenej ľudovej architektúry na pôvodnom mieste je nereálna, najcennejšie z vyše dvesto vytipovaných dreveníc či hospodárskych stavieb zhromaždili na širokej lúke. Tá sa ukázala ako ideálna: tiekol cez ňu potok, dalo sa tu zaparkovať autom a blízko boli turisticky obľúbené Roháče. Kliknite do galérie.