V malebnom podhorskom mestečku Onda v provincii Valencia vychovávajú s priateľom jej 11-ročného syna Daniho. Zo Slovenska odišla Monika ešte mladučká, po prvom semestri psychológie, lebo študijný odbor nebol nič pre ňu a túžila sa pozrieť do sveta. Vybrala sa teda robiť au-pairku do krajiny, ktorá ju odmalička fascinovala a navyše tam mala bratranca.

Syn má štyri mená
Netrvalo dlho a Monika si zamilovala temperamentnú južanskú krajinu. „Keď v lete za mnou prišli mamina s bratom, už som rozprávala plynule po španielsky, aj keď po príchode som nevedela ani ceknúť. Nechceli mi to veriť,“ smeje sa dnes mama Daniho, na ktorého mala v ranom detstve účinnú výchovnú metódu. Napomínala ho celým menom vyskladaným z dvoch krstných mien a oboch priezvisk rodičov: Saul Daniel Barea Mosná - až vtedy sa zľakol.

Monika Mosná, Slovenka v Španielsku, Onda
Zdroj: archív M. M.

Ťažké mu bolo vysvetliť aj to, že je spolovice Španiel a spolovice Slovák, nechcel tomu veriť. Povedal, že je stopercentný Španiel a len desaťpercentný Slovák. „A tak to aj vyzerá,“ potvrdzuje Monika s tým, že aj synov pôvod zohral veľkú úlohu pri rozhodovaní, keď z času na čas zvažovala návrat na Slovensko.

Nebolo to len ružové
Monikin druh vlastní trafiku, kde predtým aj pracovala. V Španielsku totiž tabakové výrobky kúpite iba tam, takže sa to stále oplatí. Vyskúšala si aj nezamestnanosť, no dnes je manažérkou predaja, ktorá kontroluje umiestnenie a prezentáciu výrobkov. Aj keď začiatky boli plynulé, lebo žila u rodiny a starala sa im o deti, španielčina jej išla od ruky a prišla láska, nie všetky dni boli ako selanka.

„Napríklad s otcom svojho syna už nežijem. Tiež som prišla o byt. Keď som stratila prácu a banka mi navyšovala hypotéku, nezvládala som splácať. Musela som byt predať, vyrovnať si úver a ísť do prenájmu. Ten mi však nikto nechcel dať bez pracovnej zmluvy, aj keď som bola ochotná zaplatiť vopred. Neviem, ako to funguje na Slovenku, ale tu je to paradox,“ hovorí Monika o finančnej slučke.

Z najhorších skúseností spomína aj na tú, ako pre zmiešanú národnosť v škole šikanovali jej syna Daniho. Našťastie, už to má za sebou.
Zdroj: archív M. M.
Z najhorších skúseností spomína aj na tú, ako pre zmiešanú národnosť v škole šikanovali jej syna Daniho. Našťastie, už to má za sebou.