Všetko sa začalo, keď mal len deväť rokov. V starej truhlici našiel svadobný kroj jeho prababičky, ktorá sa vydávala v roku 1934.

„Zaujala ma čierno-biela dekoratívnosť výšivky na svadobnej plachte, ktorú mala na svadbe v roku 1910 už moja praprababička,“ vysvetľuje Juraj. „Tak som kroj vyčistil, opravil, zdokumentoval a zaarchivoval aj spolu so svadobnou fotografiou prastarých rodičov,“ vraví mladý zberateľ.

A takto sa začal príbeh Jurajovej netradičnej zbierky československej svadobnej módy. Dnes zbierka ukrýva krátke aj dlhé svadobné šaty, šaty šité z čipky, brokátu, diolénu, slotery, polyesteru i šifónu, ktoré nemusia byť len biele ale aj farebné, vyšívané či zdobené korálikmi.

Juraj Furo
Zdroj: Juraj Furo
Juraj Furo

Dedičstvo minulosti

Zbieranie svadobných šiat je na muža dosť nezvyčajný koníček. Prečo zaujali Juraja práve svadobné šaty a nie napríklad dýky či modely lietadiel?

„Aj muž môže zbierať staré svadobné šaty a žena zasa fajky či vychádzkové paličky,“ vysvetľuje Juraj, ktorý sa keď bol ešte len chlapcom ocital v prostredí starožitností a módy, lebo niektorí jeho predkovia boli krajčíri. „Rád som si prezeral staré módne časopisy a žurnály. Zaujímali ma rozhovory so svetovými návrhármi, ale aj fotografie prestížnych parížskych modelov. Ale mojim najväčším vzorom a inšpiráciou bol starý otec, ktorý ma viedol k tradíciám, remeselnej zručnosti, umeniu a úcte k minulosti i k našim predkom.“