Arifa Sultana vo februári minulého roka porodila chlapčeka. Po normálnom prirodzenom pôrode bola matka i bábätko prepustená domov. Avšak ani nie po štyroch týždňoch bola späť v tej istej nemocnici Ad-Din v meste Dhaka.

d
Zdroj: Archív

„Prišla do nemocnice sťažujúc sa na bolesť v dolnej časti brucha,“ hovorí lekárka Sheila Poddar, gynekologička z nemocnice Ad-Din. Po tom, čo lekári urobili ultrazvuk zistili, že mladá žena je tehotná s dvojičkami. Arifa mala dve maternice, čo je veľmi vzácny jav známy ako „dvojstrukový uterus“ (uterus dedlphys). Jej prvé dieťa a následne dvojičky boli počaté a rástli v oddelených materniciach. Porucha, ktorá sa vyskytla u Arify, je veľmi vzácnym javom. Vyskytuje sa asi u jednej ženy z milióna.

d
Zdroj: Archív

Pri prvom tehotenstve s jedným dieťaťom jej lekári ultrazvuk nerobili, preto sa na to neprišlo, vysvetlila lekárka. V chudobných oblastiach ženy často ani nevedia, že sú tehotné a prenatálna starostlivosť nie je taká ako vo vyspelejších krajinách. „Nie je to veľmi časté mať dve maternice. Keď sa maternica vyvíja, vychádza z dvoch rúrok a tie sa spoja dohromady. U niektorých žien sa toto spojenie neudeje a oddeľovacia stena nezmizne,“ hovorí Dr. S.N.Basu.

Doktorka Poddarová rýchlo vykonala cisársky rez a mladá mamička tak porodila dvojičky – chlapca a dievčatko len 26 dní po tom, ako priviedla na svet svoje prvé dieťa. „Všetky tri deti boli zdravé a bez komplikácií,“ informovala lekárka a dodáva, že to isté platí aj o ich matke.