Reklama

8 bodov, ako naozaj schudnúť bez hladu aj po štyridsiatke! Vyskúšali ste to?

Nadváhu a obezitu treba riešiť s odborníkmi, ide o chorobu, nie estetický problém.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Marcela Martinková

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Chudnete, ale výsledky neprichádzajú? Možno robíte všetko správne, ale telo po štyridsiatke hrá podľa nových pravidiel.

Znížili ste príjem jedla aj kalórií, začali ste cvičiť a predsa váha tvrdohlavo stojí? Chudnutie po štyridsiatke má svoje špecifiká – hormóny sa menia, metabolizmus spomaľuje a stresu býva viac než dosť. Ukážeme vám, čo všetko môže brzdiť vaše úsilie a ako sa s tým dá pracovať tak, aby ste dosiahli výsledky bez zbytočného trápenia.
 
Pre mnohé ženy po štyridsiatke je chudnutie oveľa náročnejšie než v mladosti. Telo sa mení, hormóny kolíšu a to, čo kedysi zaberalo, dnes akoby prestalo fungovať. Nie ste v tom samy – a nie je to vaša chyba.
Za stagnáciou môžu stáť nenápadné, ale zásadné faktory. Tu sú tie najčastejšie – a najmä, čo s nimi môžete urobiť.

1. Spánok ako základ úspechu

S pribúdajúcimi rokmi sa kvalita spánku často zhoršuje. Častejšie prebúdzanie, nespavosť či plytký spánok môžu výrazne ovplyvniť schopnosť tela regenerovať sa. Výsledkom je vyššia hladina kortizolu – hormónu, ktorý podporuje chuť do jedla, najmä na sladké či slané „dobroty“.
Ak chcete chudnúť, doprajte si pravidelný a kvalitný spánok. Vytvorte si večerný rituál, stlmte svetlá, odložte mobil a pred spaním sa uvoľnite – napríklad čítaním alebo relaxačným kúpeľom. Telo sa vám odvďačí nielen lepšou náladou, ale aj rýchlejším metabolizmom.

2. Hormonálna nerovnováha a stres

Obdobie po štyridsiatke býva poznačené zmenami hladín estrogénu a progesterónu. Tieto výkyvy ovplyvňujú nielen náladu a energiu, ale aj ukladanie tukov – najmä v oblasti brucha. Ak k tomu pridáme chronický stres, ktorý mnohé ženy denne zažívajú, výsledok je jasný: váha sa drží ako prikovaná.
Naučte sa stres uvoľniť – či už pomocou dychových cvičení, chôdze v prírode, jogy, alebo obyčajného ticha. Každá minúta, ktorú venujete sebe a svojmu pokoju, podporuje vaše zdravie i chudnutie.

3. Cvičenie áno – ale s rozumom

Mnohým ženám sa po štyridsiatke nechce vrhnúť do fitness sveta, no práve pravidelný pohyb je kľúčový. Dôležité je však vedieť, čo a ako cvičiť. Len prechádzky už nestačia – telo potrebuje aj silové cvičenie, aby si zachovalo svalovú hmotu, ktorá prirodzene ubúda.
Zaraďte aspoň dvakrát do týždňa jednoduché cviky s vlastnou váhou (drepy, plank, výpady), alebo si doprajte lekciu pilatesu či nordic walkingu. Svaly sú váš najlepší spaľovač – a v každom veku ich môžete posilniť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Umieranie je ťažké pre každého. Ako sa s odchodom mamy vysporiadala Patrícia Jarjabková?

    Autor článku

    Marcela Martinková

    Redaktorka týždenníka Báječná žena
    Vo vydavateľstve pracuje ako redaktorka už 16 rokov.  Zaujíma sa nie len o osudy známych tvárí, ale aj o silné príbehy bežných ľudí. Okrem manžela má aj dve deti, tri mačky, mnoho akváriových rybičiek a svoju vlastnú "botanickú" záhradu...