S klesajúcou hladinou ženských hormó-nov nastáva obdobie veľkej hormonálnej nestability. Klimaktérium (prechod) môže trvať aj desať rokov a príznaky sa nemusia prejaviť u každej ženy rovnako. Čo sa vtedy deje v ženskom tele? Radí GYNEKOLOGIČKA Lucia ĎURČEKOVÁ

Prichádza nenápadne 
Klimaktérium završuje pohlavný cyklus ženy, ktorý súvisí so zmenou hladín hormónov v tele. Ženské vaječníky pomaly prestávajú produkovať progesterón a estrogén, preto sa intervaly medzi menštruačným krvácaním predlžujú, až sa napokon úplne zastaví. „Riziko koncepcie cyklu po 45. roku výrazne klesá, znižuje sa počet ovulačných cyklov a riziko otehotnenia je takmer nulové,“ vysvetľuje doktorka Lucia Ďurčeková.

Lucia ĎURČEKOVÁ
Zdroj: archív
Lucia ĎURČEKOVÁ

Trvá aj 10 rokov
Prechod má viacero fáz a u každej ženy sa začína a prebieha individuálne. Príznaky sa prejavujú postupne, lebo vaječníky prestávajú fungovať pomaly, a závisia aj od životného štýlu, prekonaných či chronických ochorení, psychiky a podobne. Celé obdobie klimaktéria trvá približne desať rokov a delí sa na štyri fázy. Pojmy menopauza a klimaktérium sa často zvyknú zamieňať. Klimaktérium označuje celé obdobie prechodu, zatiaľ čo menopauza tvorí len jednu jeho fázu.