Reklama

Angína alebo len bežná bolesť hrdla? Vyskúšajte TÚTO pomôcku u vás doma!

Ilustračná foto

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pôvod bolesti hrdla môže byť rôzny. Zápal hrdla spôsobuje vírus alebo streptokoky. V prípade vírusového ochorenia je pacient často zachrípnutý, má kašeľ a nádchu. Ďalšou príčinou silnej bolesti hrdla sú streptokoky, vtedy hovoríme o streptokokovej angíne. Bolesti hrdla sú vtedy výrazné, stupňujú sa pri prehĺtaní a môžu vyžarovať do uší. Vo výnimočných prípadoch môže pacient trpieť rakovinou hrtana. Prejaviť sa môže neutíchajúcim silným zachrípnutím, pocitom cudzieho telesa v krku a dýchacími problémami.

Angínu spustia baktérie, hrdlo však dokážu zapáliť aj vírusy. Na vírusovú infekciu nedostanete antibiotiká, pretože na vírusy neúčinkujú. Naopak môžu vám ešte viac uškodiť, pretože keď ich budete naozaj potrebovať, nezaberú. Pobiť sa s vírusmi, budete musieť sami, píše Zdravie.

Bolesť hrdla z vírusov

Hrdlo vás rozbolí, keď vírusy napadnú sliznicu a poškodia ju. Hrdlo za zapáli, bolí a objavia sa problémy s prehĺtaním. Ak bolesť hrdla sprevádza plný nos, nádcha a kašeľ je pravdepodobne na príčine nachladnutie alebo chrípka. Od októbra do februára im podľahne každý dvadsiaty človek. Dôležité je, aby ste sliznici, čo najviac uľavili. Musíte zvýšiť príjem tekutín a zaľahnúť do postele. 

Zdroj: Shutterstock

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.

Posvieťte si do hrdla

Aj angína sa ozve nepríjemnou bolesťou, škrabaním v hrdle a sťaženým prehĺtaním. Keď si posvietite pred zrkadlom do hrdla, nebude len červené ako pri vírusovom zápale, ale bude opuchnuté a posiate bielymi fliačikmi. Rovnako aj mandle, sú zväčšené s bielymi bodkami. Angínu môžete dostať aj keď vám mandle dávno vybrali. Vtedy útočí na mäkké tkanivá hrdla. Ak si v hrdle objavíte fliačiky, neváhajte s návštevou lekára. Angínu sprevádza únava, bolesť kĺbov a svalov. Horúčka a zväčšené uzliny sa neobjavia u každého, za to zápach z úst áno.

Alkohol nepomôže

V žiadnom prípade nekloktajte slivovicou! Hoci je táto metóda pomerne veľmi rozšírená, nefunguje. Tvrdý alkohol sliznicu vysušuje a to je to posledné, čo potrebujete. Jej povrch bude ešte náchylnejší k novému napadnutiu a množeniu mikroorganizmov. Kloktadlo prvého výberu by pre vás mal byť odvar zo šalvie alebo voda so soľou. Keď ochorenie sprevádza horúčka a trápia vás bolesti, k liečbe pridajte aj tablety s obsahom paracetamolu. Aby ste sa vyliečili je potrebný pokoj na lôžku, pomôžu vám i kloktadlá, ktoré znížia bolesť aj opuch v hrdle. 

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku. Pomôcť môžu i antiseptické a analgetické pastilky či spreje. Zoberte si voľno aspoň na tri dni, počas nich sa može z obyčajnej bolesti hrdla vyvinúť angína, zápal stredného ucha alebo iné závažnejšie ochorenie. 

Pokiaľ vás bolí hrdlo a neviete, ako veľmi je to vážne pomôcť vám môže aj táto pomôcka. Stačí sa pozrieť do krku a zamerať sa na farbu.

Červená: zastavte sa a premýšľajte

Symptómy: suché, boľavé hrdlo, ale žiadne ďalšie príznaky alebo ťažkosti s prehĺtaním

Riešenie: Vylúčte najprv ako príčinu chrápanie, alergiu alebo dehydratáciu. Pite dostatok vody a uistite sa, že ste neskonzumovali nič, o čom viete, že vám spôsobuje alergickú reakciu. V tomto prípade by príznaky mali prejsť o pár hodín až dní.

Oranžová: zbystrite pozornosť

Symptómy: suchá, škrípavá bolesť hrdla sprevádzaná prechladnutím, teplotou a ťažkosťami pri prehĺtaní

Riešenie: Najskôr pôjde o faryngitídu, zápal hrdla. Väčšina infekcií je vírusových, takže antibiotiká nepomôžu. Účelom liečby je hydratácia hrdla a upokojenie bolesti pomocou voľnopredajných liekov. Na ľahkú infekciu lekári odporúčajú kloktanie slanej vody – šesť čajových lyžičiek soli do pollitra vlažnej vody. Alebo inhaláciu s primiešaním rozmarínu, harmančeka či morskej soli. "Čiastočky odparujúcej sa vody dostávate priamo do celého dýchacieho systému. Cez nosovú dutinu, nosohltan, hltan, hrtan, kde pôsobí na hlasivky, cez priedušnicu až do priedušiek," hovorí otrinolaryngológ MUDr. Tibor Barta, PhD. A pripomína, že okrem moderných inhalačných prístrojov pomôže aj recept starých mám – naparovanie sa nad hrncom s horúcou vodou. A nezabudnite aj na hlasový pokoj.

Zelená: Choďte k lekárovi

Symptómy: Bolesť hrdla sprevádza vysoká horúčka, ťažkosti pri prehĺtaní a dýchaní.

Riešenie: Ak otvoríte ústa, vidíte si mandle? Sú zväčšené, posiate bodkami alebo povlakom. Ak sa jedna alebo obe zapália, vidíte žlté a biele škvrny hnisu, čo je príznak sekundárnej bakteriálnej infekcie napríklad streptokokom. Ak príznaky pretrvávajú viac ako 5 dní, nemáte na čo čakať a choďte k lekárovi. Bakteriálne angíny sa musia liečiť antibiotikami. „Priebeh angíny spôsobenej vírusmi je priaznivejší, ale napríklad neliečená alebo nesprávne liečená infekčná mononukleóza môže mať ťažký priebeh s poškodením pečene, sleziny a dlhou rekonvalescenciou,“ varuje interný lekár MUDr. Dávid Prokop, prečo vás v prípade týchto príznakov rozhodne musí vidieť všeobecný lekár.