Bylinky na PRIEDUŠKY: TOTO je sedmička najlepších!
7. 1. 2022, 14:30 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:34)

Zdroj: Shutterstock
Prekonali ste zápal horných dýchacích ciest a ešte nie ste úplne fit? Pomôcť vám môžu liečivé čaje.
Výluhy a odvary z rastlín, ktoré rastú na našom území, sa stáročia používali na liečenie rôznych neduhov. Dnes sa k nim opäť vraciame. Aké bylinky by mal obsahovať prieduškový čaj?
Sedmička najlepších
- Skorocel obsahuje sliz, aukubín, triesloviny, kyselinu kremičitú a citrónovú, preto je vhodný pri zahlienení dýchacieho ústrojenstva.
- Tymian čistí zanesené priedušky a pľúca, zlepšuje imunitu a podporuje správnu činnosť dýchacích orgánov, pôsobí protizápalovo.
- Kvety bazy čiernej podporujú potenie, čistia zahlienené priedušky a ničia škodlivé baktérie.
- Lipové kvety zlepšujú dýchanie, posilňujú obranyschopnosť organizmu a podporujú potenie.
- Fenikel obyčajný obsahuje éterický olej, ktorý rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Zároveň podporuje imunitný systém.
- Slez lesný pôsobí ako utišujúci prostriedok proti kašľu, napomáha správnu činnosť dýchacích ciest a hltanu, zmierňuje bolesť v hrdle.
- Pamajorán tlmí zápal priedušiek a podporuje vykašliavanie.

Silnejšie = účinnejšie
Bylinkové čaje označené ako „funkčné“ obsahujú väčšie množstvo byliniek, ktoré sú namiešané tak, aby sa navzájom podporovali vo svojich účinkoch. Vo funkčných čajoch sú iba bylinky, nenachádzajú sa v nich pridané látky ani aromatické prísady. Keďže obsahujú viac účinných látok, uľahčujú priebeh ochorenia i zotavenie.
TIP!
Ak sa vám ťažko dýcha alebo sa zotavujete z nachladnutia, najrýchlejšie vás prelieči bylinný čaj zo zmesi skorocelu, mäty, rebríčka a pamajoránu.