1. Peľové alergie
Ak je pre vás jarná príroda skôr nočnou morou ako potešením, nie ste v tom sama. Sezónna peľová alergia znepríjemňuje život každému piatemu človeku. Najväčším jarným alergénom je peľ kvitnúcich rastlín – tráv, stromov, kvetín a burín. Keď imunitný systém omylom vyhodnotí peľ ako hrozbu pre organizmus, začne vytvárať protilátky, ktoré zaútočia na alergény. Do krvi sa uvoľní chemická látka – histamín, ktorý spôsobuje, že vám začne tiecť z nosa, kýchate, oči svrbia, slzia a opúchajú. Vietor prenáša peľ vzduchom na veľké vzdialenosti, preto príčinou alergie nemusí byť rastlina v bezprostrednej blízkosti.

  • TIP! Príznaky sennej nádchy sa dajú výrazne zmierniť dodržiavaním správne nastavenej liečby.

2. Zápal spojoviek
Ak netrpíte peľovou alergiou a svrbia vás oči, slzia, pália, opuchnú a sú začervenané, môže ísť o zápal spojoviek. Sprevádza ho aj pocit cudzieho telieska v oku a zvýšená citlivosť na slnko a silné svetlo. Zápal sa často prejaví najprv na jednom oku, neskôr aj na druhom. Príčiny môžu byť rôzne - prudké jarné slnko, vietor, baktérie alebo vírusy zanesené prstami, spoločným uterákom či očnými kvapkami, ktoré použil niekto iný. Rizikovým faktorom je aj malé množstvo sĺz, napríklad v dôsledku celodennej práce na počítači. Najlepšou prevenciou je dôsledná hygiena. So zapálenými spojovkami vyhľadajte očného lekára, ktorý na základe príčin, ktoré ho vyvolali, predpíše liečbu.

  • TIP! Pri každej infekcii očí je výborným pomocníkom borová voda. Vyskúšajte aj kvapky z očianky lekárskej, ktoré majú protizápalový účinok.

3. Žalúdočné vredy
Bolesť brucha, pálenie záhy, grganie a pocit na vracanie môžu byť príznaky vredovej choroby, ktorá postihuje žalúdok a dvanástnik. Zápaly žalúdka a vredy trápia čoraz viac ľudí, čo nepochybne súvisí so životným štýlom, stresom a s nevhodným zložením stravy. Zvláštne je, že tieto problémy sa najčastejšie ohlásia počas jari. Ako žalúdok spozná, že je jar? Spoľahlivá odpoveď zatiaľ neexistuje. Podľa jednej teórie metabolizmus na jar produkuje viac kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je potrebná na natrávenie potravy. Žalúdok proti jej pôsobeniu chráni silná výstelka. Ak sa táto výstelka naruší, kyselina poškodzuje vrstvy tkaniva pod ňou a vzniká zápal a vredy. U ľudí s predispozíciou môže ochorenie spustiť aj nadmerné užívanie bežných liekov, napríklad proti bolesti.

  • TIP! Na rýchlu úľavu sa odporúča vypiť väčšie množstvo vody, ktorá zriedi žalúdočnú kyselinu. Šťava z kyslej kapusty zmierni kŕče a pomáha aj šťava z čerstvej kapusty – pol pohára 3-krát denne, hodinu pred jedlom.