Covid-19 je opäť tu. Viete, ako sa pred zhubnou nákazou chrániť? Zopakujte si to!
25. 9. 2024, 10:00

Zdroj: Shutterstock
Vlna nového variantu covidu naberá na sile a podľa epidemiológov by mala vrcholiť začiatkom zimy...
Problémom sa javí byť, že vznikli nové subvarianty omikronu a tie majú schopnosť nakaziť aj očkovaných ľudí či tých z vás, ktorí ste covid prekonali pred rokom. Za päť rokov existencie tohto vírusového ochorenia si totiž mnohí z nás na jeho „prítomnosť“ už tak zvykli, že ho nepovažujú za nebezpečný. Napriek tomu by ste však nemali v ostražitosti poľaviť. Covid totiž môže mať aj teraz fatálne následky!
Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva, v nasledujúcom období zdravotníci očakávajú zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení (aj covidu-19), aj hospitalizácií, najmä v období chrípkovej sezóny, teda počas októbra až apríla.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte covid, nemali by ste ležať na chrbte.
Ako zistíte že máte covid?
Ochorenie sa teraz prejavuje ako ľahký respiračný infekt, ale nemusíte pri ňom stratiť čuch a chuť tak, ako to bolo v minulosti. Príznaky sú však veľmi podobné, ako boli v minulosti. Patrí k nim únava, svalová slabosť, horúčka či bolesť hlavy. Nezmizli ani klasické príznaky dýchacích ciest: upchatý nos, výtok z nosa, bolesť hrdla či kašeľ. V zriedkavejších prípadoch môžete mať aj tráviace ťažkosti ako hnačky a vracanie, ale tie zvyčajne prichádzajú až po kašli a horúčke.
Ak máte podozrenie, že ste ochoreli na covid, urobte si doma antigénový test, ktorý je dnes bežne dostupný v lekárni. Najpresnejším diagnostickým testom je aj teraz však takzvaný RT PCR test, ktorý odhalí aj začiatok ochorenia, kedy ešte nemusíte mať jeho prejavy.
To, že počet infikovaných pribúda, potvrdzuje aj Úrad verejného zdravotníctva. Kým koncom augusta bolo hlásených 160 prípadov ochorenia, začiatkom septembra stúpol tento počet oficiálne na 216, ale počet nakazených mohol byť vyšší, keďže nie je každý pozitívny test bol hlásený. Dôkazom, že nová vlna covidu je tu, sú aj lekárne, ktoré evidujú oproti letu až o 25-percent vyšší záujem ľudí o lieky či antigénové testy.
Dobrou správou je, že nový variant vírusu je menej nákazlivý, ale podľa virológov je predsa len v niečom silnejší ako jeho predošlé mutácie. Dokáže totiž prekonať imunitu, ktorú sme mali vybudovanú voči predchádzajúcim variantom. Aj keď vírus opäť cirkuluje v spoločnosti, scenár z roku 2020 až 2021, kedy na covid zomrelo vyše 20-tisíc pacientov, by sa našťastie zopakovať nemal. Teda aj keď počet nakazených bude stúpať, nebude to podľa odborníkov tak vážne, aby množstvo chorých zaťažilo nemocnice.
Dajte sa zaočkovať
Najlepším spôsobom prevencie pred rizikom, že sa nakazíte novým variantom covidu, je očkovanie. Dobrou správou je, že už od októbra sa na Slovensku začne očkovať adaptovanou vakcínou Comirnaty JN proti covidu. Ide o vakcínu, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najviac rozšírenému variantu ochorenia.
Vakcínu možno podľa Ministerstva zdravotníctva podať ako prvú dávku, ale zároveň aj po troch mesiacoch od podania poslednej dávky vakcíny proti COVID-19. Prihlásiť sa na očkovanie je možné cez webovú stránku npz.sk. Naďalej je možné aj očkovanie bez registrácie. Zoznam miest očkovania bude zverejnený a priebežne aktualizovaný na webe ministerstva.
Na nasledujúcej strane si zopakujme, ako sa pred nákazou vírusom Covid-19 chrániť...
Takto sa môžete pred covidom chrániť
Odborníci odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia:
+ Pravidelne a intenzívne vetrajte (s oknami dokorán).
+ Nezabudnite na domáce testovanie pri príznakoch ochorenia alebo po návšteve hromadného podujatia
+ Dôkladne si umývajte ruky po každom návrate domov či po príchode do práce, po ceste v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, pred a po návšteve lekára a nemocnice, pred, počas, po príprave jedla a pred jeho konzumáciou, po použití toalety, pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
+ Na hromadných podujatiach alebo pri cestovaní verejnou dopravou a podobne používajte respirátor. Prekryté horné dýchacie cesty by ste mali mať aj v nemocniciach, čakárňach, v ambulanciách lekárov, domovoch sociálnych služieb, lekárňach a aj rehabilitačných zariadeniach.
+ Kašlite a kýchajte do jednorazovej hygienickej vreckovky. Tú po použití zahoďte do koša a umyte si ruky. Ak žiadnu vreckovku nemáte poruke, počas kašľania či kýchania si aspoň prekryte si ústa lakťovou jamkou.
+ Vhodné je aj obmedziť podávanie rúk a objímanie sa pri pozdrave.
+ Nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami, nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi.
+ Podporte svoju obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D.
+ Športujte na čerstvom vzduchu, dostatočne dlho spite...