Reklama

Intímna starostlivosť po 50-ke: Prečo by ste mali používať mydlá pre mladé slečny?

Život ženy sa menopauzou nekončí, a ak ju dokáže prijať a zvládnuť, v mnohom môže byť pre ňu novým začiatkom.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Marcela Martinková

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Telo ženy po päťdesiatke prechádza zmenami, ktoré si vyžadujú špecifickú starostlivosť. Menopauza prináša nielen hormonálne zmeny, ale aj výrazný vplyv na intímnu oblasť. Vieme, na čo si dať pozor a ako udržiavať svoje intímne zdravie v optimálnej kondícii.

Podobne ako v puberte, aj počas menopauzy sa v tele zásadne menia pomery hormónov, čo má vplyv na všetko: na to, ako žena vyzerá, ako sa cíti, spí či ako prežíva sex. S menopauzou taktiež prichádza pokles hladín estrogénu, čo má vplyv na elasticitu vaginálneho tkaniva a produkciu vlhkosti. Suchá sliznica môže spôsobiť nepríjemné pocity, svrbenie a dokonca bolestivý pohlavný styk. „Suchá vaginálna sliznica je jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávame u žien v zrelom veku. Je dôležité uvedomiť si, že tieto zmeny sú prirodzené a existujú spôsoby, ako ich účinne riešiť," vysvetľuje odborná konzultantka Gyntimy, lekárka Petra Straková.

Návaly, podráždenosť aj...

Pociťujete to aj vy? Sprievodné javy ako sú návaly tepla, podráždenosť, nespavosť, búšenie srdca, migrény, zvýšený krvný tlak, tŕpnutie končatín či emočná labilita sa u každej ženy prejavujú individuálne a v inej miere. Niektorá žena pociťuje väčšinu z uvedených príznakov a veľmi intenzívne, iná má zas len niečo. Zmeny na orgánoch však prebiehajú u každej ženy bez rozdielov.

„Organické zmeny v klimaktériu postihujú hlavne cieľové orgány estrogénov, špeciálne maternicu, vagínu, vulvu a prsníkové žľazy -podliehajú regresii,“ vysvetlila gynekologička. To následne vedie k zníženej lubrikácii a postupnej atrofii slizníc. Cievne, svalové a spojivové tkanivá ochabujú, vagína tak postupne stráca pružnosť. K zmenám dochádza aj na klitorise. Stráca na objeme, jeho povrch sa stáva menej citlivým voči dráždeniu, znižuje sa neurofyziologická odozva na vzrušivé podnety. Povedané menej odborne, telo tak trochu vädne a stráca pružnosť, nevynímajúc najintímnejšie partie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Helenka Vondráčková miluje Vianoce a my máme dôkaz!

    Starostlivosť o intímne zdravie

    Ako sme už spomenuli, vagína je menej pružná a sliznica suchšia. Preto si intímne partie v zrelom veku vyžadujú - a aj zaslúžia - špeciálnu starostlivosť.
    V lekárni sa dá nájsť dostatok produktov poskytujúcich spoľahlivú ochranu intímnych partií počas hormonálnych výkyvov a tiež účinné riešenie vaginálnej suchosti. Vhodné sú nedráždivé hydratačné gély na intímnu hygienu, čapíky, ktoré sa okrem iného postarajú o mikroflóru vagíny.

    „Odporúčam používať aj špeciálne peny na holenie či kyselinu hyalurónovú, určenú na osvieženie a zabezpečenie objemu a hydratácie intímnych partií. Je veľmi potrebné spomenúť jednu vec a to, že pH pošvy ženy po menopauze sa podobá viac pH pošvy malým dievčatkám, ktoré ešte nemajú menštruáciu a preto je vhodné v pokročilom veku používať skôr mydlá na intímnu hygienu vytvorené pre malé dievčatká. Ženy v reprodukčnom veku, majú pH rozdielne.“ vymenúva gynekologička veci, ktoré by mal obsahovať „balíček intímnej hygieny“ pre ženu vo veku 50+.

    Stopka pre antikoncepciu?

    Prečo by ženy po 50-te nemali užívať antikoncepciu? Odpoveď je jednoduchá, aj keď aj počas premenopauzálneho obdobia môže mať žena plodné dni. „Hormonálna antikoncepcia pri ženách po 50-ke predstavuje väčšie riziko trombózy, vysokého krvného tlaku a srdcovo-cievnych ochorení. Pri rozhodovaní o antikoncepcii je nutné zvážiť zdravotný stav a rizikové faktory pacientky. Vhodnejšími alternatívami sú bariérové metódy alebo vnútromaternicové teliesko,“ radí lekárka. Ak už teda neplánuje mať deti, môže využiť aj tieto spôsoby antikoncepcie.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Roman Pomajbo je počas vianočných sviatkov mnajradšej s rodinou...

      Sexualita v zrelom veku

      Po 50-tke môže chuť na sex oslabnúť, ale aj nemusí. Intímny život však môže začať komplikovať pocit suchosti a bolesti počas styku. „Pre ženy po menopauze je prirodzené, že potrebujú dlhšiu dobu vzrušenia, aby dosiahli vaginálnu lubrikáciu, teda zvlhčenie. Ako pomôcka sú vhodné aj čapíky na zvlhčovanie pošvy alebo používanie lubrikantu,“ odporúča ženská lekárka.

      Najčastejšie problémy a ich riešenie

      Nielen ženy po päťdesiatke, ale často aj mladšie ženy, trpia okrem suchosti pošvy aj inkontinenciou. Medzinárodná spoločnosť pre inkontinenciu definuje močovú inkontinenciu ako akýkoľvek samovoľný únik moču. O inkontinencii sa hovorí aj vtedy, keď sa po vyprázdnení močového mechúra nedostaví pocit úľavy, aj pri častom nutkaní na močenie, ale výsledkom je iba pár kvapiek, bolí to, prúd moču je pomalý alebo je v ňom krv.

      Príznakom inkontinencie je aj časté nočné močenie. „Tento problém môže mať celý rad príčin: vrodené anomálie, choroby postihujúce dôležité štruktúry močových ciest a panvy, choroby postihujúce nervové štruktúry, ktoré zabezpečujú správnu funkciu močových ciest a tak ďalej,“ vymenúva Petra Straková.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Nela Pocisková a jej mágia, ktorá vychádza zo stromčeka...

        Keď unikne kvapka

        Lekárka tiež upozorňuje, že to nie je choroba, ale porucha, ktorá znepríjemňuje život a znižuje jeho kvalitu. Podľa nej ju mnoho žien považuje za samozrejmosť a „nutné zlo“ a preto ju lekárovi ani nespomenú. „A to je chyba, pretože inkontinencia nie je nutné zlo, ktoré skôr či neskôr postihne každú ženu. Je to porucha, ktorá môže začínať takpovediac zľahka, prvý stupeň inkontinencie charakterizuje samovoľný nekontrolovaný únik moču pri kašľaní, napínaní či dvíhaní, ale keď sa tomu nevenuje náležitá pozornosť, postupne sa môže pacientka dopracovať cez druhý až k tretiemu stupňu, kedy moč uniká aj pri státí, sedení, ležaní.“

        Lekárka ďalej tvrdí, že navyše inkontinencia môže byť príznakom iného závažného ochorenia, zápalu, cukrovky, roztrúsenej sklerózy či nádorového ochorenia. Takže zveriť sa o tomto probléme lekárovi by nemalo byť pre vás tabu.
        Vyšetrenie odhalí príčinu problému a ak nie je príznakom iného ochorenia, zistí sa, o aký stupeň a druh inkontinencie ide. Vo väčšine prípadov sa netreba s únikom moču zmieriť, pretože lekár a medicína vedia účinne pomôcť. „Inkontinenciu je možné zmierniť cvičeniami na posilnenie panvového dna alebo modernými terapeutickými postupmi, jedným z nich je aj laserové ošetrenie,“ hovorí lekárka.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Ako si spomínate na obyčajnú zimnú sánkovačku vy? Bola to paráda!

          Autor článku

          Marcela Martinková

          Redaktorka týždenníka Báječná žena
          Vo vydavateľstve pracuje ako redaktorka už 16 rokov.  Zaujíma sa nie len o osudy známych tvárí, ale aj o silné príbehy bežných ľudí. Okrem manžela má aj dve deti, tri mačky, mnoho akváriových rybičiek a svoju vlastnú "botanickú" záhradu...