Reklama

Kancerofóbia: Ako nám škodí strach z rakoviny?

Reklama

Rakovina – už len to slovo v nás neraz vyvolá zimomriavky a strach. Keď sa to týka niekoho z našich blízkych, je to ešte horšie, uvedomíme si, že

Serious Woman with Cancer

Zdroj: Jessica Key

Serious Woman with Cancer

rakovina je vlastne všade okolo nás a môže sa týkať aj nás samotných. Je prirodzené, že sa rakoviny obávame. Niektorí ľudia sa však tejto choroby boja viac, než je normálne. Až tak, že nie sú schopní normálneho fungovania v živote a panický strach ich doslova ovláda.

Keď strach z rakoviny ovláda váš život
V dnešnej dobe sa čoraz častejšie možno stretnúť s pojmom kancerofóbia, čo je fóbia z rakoviny. Ide o jeden z mnohých druhov fóbií a zdá sa, že ňou trpí pomerne dosť ľudí.

Príznakmi tohto ochorenia sú:
- Nadmerný až panický strach z rakoviny.
- Neustále dožadovanie sa vyšetrení, aj opakovane, pretože aj pri negatívnych výsledkoch je človek presvedčený, že niečo tam predsa len musí byť.
- Na druhej strane aj opačný prípad – vyhýbanie sa lekárom a vyšetreniam z presvedčenia, že by človeku určite našli rakovinu.
- Hocijaký zdravotný problém, hoci len bolesť hlavy či brucha, je pripisovaný nádorom.
- Objavujú sa tiež rôzne prejavy ako búšenie srdca či náhla úzkosť.
- Človek sa neustále prehnane pozoruje a čokoľvek sa mu nezdá na svojom tele a jeho prejavoch, vidí ako príznak rakoviny.
- Tento prehnaný strach ovláda človeka, zasahuje do jeho života a negatívne môže vplývať na vzťahy či prácu.

Toto je niekoľko typických príznakov kancerofóbie. Ak máte pocit, že by sa vás toto ochorenie mohlo týkať, je namieste zvážiť návštevu psychiatra. Tak ako pri iných fóbiách aj pri kancerofóbii je riešením terapia. Psychológ či psychiater vám môže pomôcť zbaviť sa prehnaného strachu a nájsť duševný pokoj a rovnováhu. Základom je priznať si, že máte problém a že naozaj potrebujete pomoc.

Ako kancerofóbia škodí?
Kancerofóbia vyvoláva v človeku celý rad negatívnych emócií. Dlhodobý stres a napätie prispievajú k rozvoju rôznych ochorení a paradoxne môžu zvyšovať aj riziko rakoviny. Preto je dobré riešiť tento problém včas. Človek trpiaci kancerofóbiou navyše môže neraz vyžadovať také vyšetrenia alebo lieky, ktoré sú zbytočne agresívne a silné a v konečnom dôsledku nepotrebné pre daného človeka.

Nadmerné užívanie rôznych liekov má tiež často svoje negatívne vedľajšie účinky. Na druhej strane ani vyhýbanie sa lekárom a vyšetreniam zo strachu pred rakovinou nie je dobré, pretože u mnohých nádorov platí, že čím skôr sa odhalia, tým väčšia šanca na vyliečenie. Rakovina a rôzne iné vážne choroby tu je a bude. Dokiaľ sme ale zdraví a môžeme sa tešiť zo života, je zbytočné trápiť a zožierať sa prehnanými obavami a predstavami. Život je krátky na to, aby sme si ho ešte „spríjemňovali“ neustálymi myšlienkami na rakovinu a veci s tým súvisiace.

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS