Možno je to móda, možno životný štýl, možno presvedčenie. Ale je to fakt! Čoraz viac ľudí sa stravuje vegánsky, to znamená, že zo stravy vylúčili živočíšne produkty ako mäso, syry, vajíčka, med. Takéto vegánstvo sa však nekončí iba na tanieri. Náruživí vegáni nenosia kožené či vlnené oblečenie a používajú vegánsku kozmetiku.

Aká to je? Taká, čo neobsahuje živočíšne ingrediencie. V posledných mesiacoch na pulty drogérií pribudlo množstvo noviniek, často od zabehnutých značiek, ale ktorý je skutočne vegánsky? Ako to má laik spoznať? Ako sa takáto kozmetika správa a pôsobí? Splní to, čo je napísané na obale? Vyskúšali sme v redakcii niektoré z nich a tu je naša odpoveď.

Ako spoznáte vegánsky výrobok?
Na každom takomto produkte je napísané, že výrobok je vegánsky alebo vhodný pre vegánov. Najčastejšie tiež na obale nájdete logo Vegan, čo je registrovaná ochranná známka a symbol Vegan Society. Na výrobu takýchto produktov nepoužili žiadne zložky živočíšneho pôvodu a kozmetiku netestovali na zvieratách. Mali by ste však vedieť, že vegánska kozmetika nerovná sa prírodná kozmetika. Veľa výrobcov nahrádza účinné látky pochádzajúce z ríše zvierat syntetickou alternatívou. Ak vám záleží, aby bola kozmetika čo najprírodnejšia, dôkladne sledujte zoznam ingrediencií alebo logá zobrazené na obale.

w
Zdroj: Shutterstock
  • Pečať Vegan s kvietkom je ochranná známka Vegan Society.
  • Nemecký certifikát IHTK so symbolom ruky a zajka – netestované na zvieratách.
  • Obrázok skákajúceho zajačika je medzinárodný certifikát Leaping Bunny, ktorý zaručuje, že produkt netestovali na zvieratách.
  • Pečať V-Label je medzinárodne uznávaný registrovaný symbol označovania vegánskych a vegetariánskych produktov a služieb.