Nečakané náznaky, že smrť sa blíži: TOTO sú 4 fázy, ktoré prežijeme. Jedna vás prekvapí
1. 10. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 10. 2024, 6:36)

Zdroj: Veronika Maťova / Chat GPT ( DALL-E)
Smrť je nevyhnutnou súčasťou života, no mnohí si neuvedomujú, ako presne tento proces prebieha. Julie McFaddenová, hospicová sestra, sa rozhodla to zmeniť. Prostredníctvom svojich videí detailne popisuje posledné momenty ľudského života, ktoré rozdeľuje do štyroch fáz.

Zdroj: Žena
Hospicová sestra Julie McFaddenová chcela zvýšiť povedomie o týchto fázach a zmierniť strach, ktorý smrť často vyvoláva. Verí totiž, že vzdelanie a informovanosť môžu pomôcť ľuďom lepšie pochopiť a prijať tento prirodzený koniec životného cyklu.
Zdroj: Veronika Maťová / Chat GPT ( DALL-E)
Ilustračná foto
Vo videu na sociálnej sieti TikTok odpovedala na otázku, ktorú pri svojej práci pravidelne počúva: Ako vlastne vyzerá umieranie? „Ak ide o ‚prirodzený vývoj', a nie o náhlu príhodu, existuje niekoľko vecí, ktoré sa s blížiacim sa koncom s telom dejú,“ popísala McFaddenová. Posledné chvíle rozdeľuje do štyroch fáz, píše cnn.iprima.cz.
Spomalenie
V počiatočných štádiách umierania, zhruba šesť mesiacov pred samotným koncom, sa prejavujú symptómy, ktoré sú viac „všeobecné“. Julie McFaddenová vysvetľuje, že ľudia v tejto fáze často pociťujú výraznú únavu a letargiu. Znižuje sa ich chuť do jedla a pitia, a tiež majú tendenciu menej komunikovať a byť menej spoločenskí. Tieto zmeny sú bežným prejavom, ktorý naznačuje postupný príchod posledných mesiacov života.

Zdroj: Žena
Strata síl
Zhruba tri mesiace pred smrťou je človek podľa hospicovej sestry Julie McFaddenovej značne oslabený. „V tomto období sa vám bude ťažko vychádzať z domu, budete jesť a piť len veľmi málo počas dňa a väčšinu času budete tráviť spánkom,“ vysvetľuje McFaddenová. Tieto príznaky sú prirodzenou súčasťou procesu umierania, keď sa telo postupne pripravuje na koniec.
Zdroj: Veronika Maťová / Chat GPT ( DALL-E)
Ilustračná foto
Prechod
Predposlednú fázu života hospicová sestra Julie McFaddenová nazýva „prechodným obdobím“. Táto fáza nastáva zhruba mesiac pred smrťou a môže byť sprevádzaná javom známym ako „videnie“. McFaddenová uvádza, že v tomto štádiu ľudia často vidia svojich zosnulých príbuzných, blízkych či dokonca domácich miláčikov. „Stáva sa, že niekto sa normálne rozpráva so svojou rodinou a zároveň hovorí, že vidí svojho mŕtveho otca, ktorý sa na nich usmieva a upokojuje ich, že si po nich príde a nech sa neboja,“ opísala skúsenosti svojich pacientov.
Aktívne umieranie
Podľa zdravotnej sestry Julie McFaddenovej je záverečné štádium života považované za „najvýraznejšie v procese umierania“. „Fáza aktívneho umierania ľudí často desí, pretože na ňu nie sú pripravení a nevedia, čo sa deje,“ vysvetľuje. V tomto štádiu je človek väčšinou v bezvedomí, bez jedla a vody aj niekoľko dní. Hoci sa môže zdať, že pacient už nereaguje, jeho telesné funkcie stále fungujú, čo znamená, že je úplne odkázaný na starostlivosť opatrovateľov.
Zdroj: Veronika Maťová / Chat GPT ( DALL-E)
Ilustračná foto
McFaddenová tiež spomína, že sa objavujú zmeny v dýchaní, farbe kože či teplote. Dodáva, že tieto príznaky môžu pôsobiť rozrušujúco, no sú normálnou súčasťou procesu umierania. „Je dôležité, aby sme boli poučení o tom, ako smrť naozaj vyzerá,“ hovorí McFaddenová, pričom upozorňuje, že filmy často skresľujú predstavy o tom, ako prebieha skutočná smrť.