Nedajte sa ZASTRAŠOVAŤ: Ako zvládať negatívne správy?
21. 2. 2022, 17:51 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:34)

Zdroj: Shutterstock
Dozvedeli ste sa z médií negatívnu správu a nálada vám klesla na bod mrazu? Je najvyšší čas zmeniť to raz a navždy. RADÍ psychologička Eva BERNÁTOVÁ.

Negatívny tok informácií sa na vás valí takmer každý deň, a hoci si to možno neraz neuvedomujete, môže to na vašej psychike zanechať vážne následky. Ako teda bojovať proti tomu, aby vo vás zlé správy nevyvolávali paniku, úzkosť či depresiu?
Negativitu si vyhľadávate samy
Ak si večer prepnete na televízne noviny, takmer každá informácia je negatívna. Vraždy, streľby v uliciach, krádeže, znásilnenia či ekologické a prírodné katastrofy. Rovnako tak to máte aj v dennej tlači či v éteri. Negatívne správy na vás počas dňa vyskakujú z každej strany. Dokonca aj z vašich smartfónov. Naozaj je to však až také zlé? Otázka, ktorá vám potom právom môže vŕtať v hlave celé hodiny. Asi nikomu netreba vysvetľovať, že negatívne správy sa predávajú lepšie, preto ich je tak veľa. Uvedomili ste si však niekedy, že ich veľakrát podvedome aj samy vyhľadávate?
„Ak máme byť k sebe úprimní, tak si isto pripustíme, že nás všetkých prirodzene zaujme skôr niečo, čo nás môže bezprostredne ohroziť alebo negatívne ovplyvniť, ako niečo, čo nám môže spríjemniť deň. Jednoducho, ľudia sa potrebujú chrániť a prežiť, preto chcú vedieť všetko, čo by ich mohlo ohroziť,“ objasnila psychologička Eva Bernátová. Nuž, nie nadarmo sa hovorí, že človek je tvor zvedavý.
Úzkosť, panika, depresia
Fakt je, že negatívne správy vplývajú na človeka skutočne negatívne. O tom netreba vôbec pochybovať. Je to aj vedecky dokázané. „Negatívne správy sú plné ohrozujúcich, nebezpečných, niekedy až zbytočne zastrašujúcich informácií. Dôsledkom presýtenia týchto informácií môže byť napokon strach, anticipačná úzkosť, fóbie, stavy paniky, v niektorých prípadoch až depresívne nálady,“ vysvetlila psychologička.
Aj keď sú úzkosť a stres dostatočný dôvod na obozretnosť pri sledovaní správ, okrem vplyvu na duševné zdravie môžu spôsobiť aj fyzické ťažkosti. Stresové hormóny, konkrétne kortizol, sa spájajú so zápalmi, ktoré môžu vyústiť do reumatoidnej artritídy, kardiovaskulárnych ochorení a iných vážnych zdravotných komplikácií. Čítať či pozerať správy je však úplne prirodzené a každý by mal chcieť byť informovaný, no prílišný záujem si koleduje o problémy. Čo teda robiť? Odstrihnúť sa od informácií úplne tiež nie je najlepšie riešenie. Aj tu platí zlatá stredná cesta.
Ako nájsť správny balans?
1. Stanovte si presný čas
Najvhodnejšia je obedová pauza alebo čas okolo večere. Psychológovia neodporúčajú pozerať správy hneď pri prebudení, čo môže negatívne ovplyvniť vašu náladu zrána. Rovnako je nevhodné, čítať či sledovať správy pred zaspávaním, čo zasa môže negatívne ovplyvniť váš spánok a sny.
2. Vyhľadávajte aj pozitívne správy
Skúste vyhľadávať také zdroje správ, ktoré si všímajú aj pozitívne udalosti. To zabráni vašej beznádeji, že svet sa rúti do záhuby.
3. V negatívnych správach si nevŕtajte
Ak ste už natrafili na správu, ktorá vás vytočila do vývrtky, svoj zlý pocit v nej už jednoducho nerozvíjajte. To sa napríklad stáva pri článkoch o politike, keď začnete čítať diskusiu a komentáre. To ešte azda nikomu nepridalo k duševnej pohode.
4. Zbytočne sa nestresujte
Počas dňa sa vám do uší dostane množstvo správ. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, že väčšina z nich sa vás v podstate netýka a na váš každodenný život ani nemá žiaden vplyv? Uvedomte si, že často sa cítite zle a stresujete úplne zbytočne.
5. Nerobte si z televízie svoje hobby
Človek, ktorý trávi svoj voľný čas aktívne, nemá čas na sledovanie správ „do aleluja“. Počas hodiny jogy, na prechádzke či pri práci v záhradke nebudete mať na správy ani pomyslenie a vaša hlava si výborne od nánosov neustálych informácií oddýchne.