Reklama

Ochromuje vás únava, depresia, arytmia, kŕče? Asi máte deficit horčíka

Young,Stressed,Woman,Sitting,In,Living,Room,At,Home

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Hoci tento dôležitý minerál denne prijímate v rôznych potravinách, napriek tomu môžete trpieť jeho nedostatkom. Povýšte ho na priateľa pre svoje telesné i duševné zdravie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Botulotoxín proti poteniu. Vedeli ste, aké je to účinné?

    Ak sa necítite dobre a nepoznáte príčinu, možno vám chýba práve horčík (magnézium). Tento minerál hrá dôležitú úlohu vo všetkých bunkách vášho tela a je nevyhnutný pre správne fungovanie mnohých telesných procesov.

    Kosti, svaly, nervy

    Magnézium je kľúčové pre správne fungovanie všetkých svalov. Pomáha tiež udržiavať zdravú funkciu nervového systému a spolu s vápnikom je dôležité pre optimálnu mineralizáciu kostí a hustotu kostnej hmoty, čím znižuje riziko osteoporózy.

    Energetický metabolizmus

    Horčík sa podieľa na tvorbe energie a pomáha bunkám využívať živiny, ktoré prijímate z potravy. Nízka hladina tohto minerálu v tele môže byť príčinou únavy, zníženej výkonnosti a metabolickej nerovnováhy.

    Srdce a duševné zdravie

    Horčík hrá dôležitú úlohu aj pri regulácii srdcového rytmu a udržiavaní zdravého kardiovaskulárneho systému, ale stará sa aj o duševné zdravie. Nedostatok horčíka sa spája so zvýšeným rizikom depresie, úzkosti a mnohých ďalších duševných porúch.

    Čo sa deje, keď chýba?

    Nedostatok magnézia môže spôsobiť opakujúce sa svalové kŕče a nepríjemné svalové napätie. Kŕče sa môžu objavovať v lýtkach, nohách, rukách, ale aj v iných častiach tela.

    Nízky príjem magnézia môže viesť k únave, nedostatku energie a zníženiu výkonnosti. Ovplyvňuje aj emocionálny stav, čo sa prejavuje úzkosťou, výkyvmi nálady až depresívnymi stavmi.

    Nedostatok horčíka môže byť príčinou nepravidelného srdcovému rytmu (arytmií), zvýšeného krvného tlaku a vyššieho rizika srdcových ochorení. Zároveň môže ovplyvňovať aj tráviaci systém, spôsobiť zápchu alebo nedostatočnú absorpciu živín.

    Kde nájdete horčík?

    Orechy, strukoviny, semienka
    Výborným zdrojom horčíka sú mandle, vlašské orechy, kešu, lieskovce, slnečnicové, tekvicové a sezamové semienka, fazuľa, šošovica, cícer a hrach.
     
    Zelenina, banány, avokádo
    Štedrú porciu horčíka vám dodá špenát, kel, brokolica, artičoky, zelená fazuľka a listové šaláty. Medzi najbohatšie prírodné zdroje patria banány. Vysoký podiel horčíka obsahuje aj avokádo a, samozrejme, horká čokoláda.
     
    Celozrnné obilniny
    Celozrnný chlieb, ovsené vločky, hnedá ryža, quinoa a pohánka obsahujú relatívne vysoké množstvo horčíka.
     
    Mäso a ryby
    Magnézium obsahuje aj hovädzie, bravčové a kuracie mäso a niektoré druhy morských rýb, najmä losos, sardinky a makrela.

    Strava často nestačí

    Získať dostatočné množstvo magnézia len zo stravy sa väčšinou nedarí. Na jeho doplnenie sú vhodné výživové doplnky v rôznych formách aj s rôznymi príchuťami: šumivé tablety, kapsuly, cukríky, prášok. Nezabúdajte, že správny a vyvážený príjem všetkých dôležitých minerálov je rovnako dôležitý ako dodržiavanie zdravého životného štýlu.

    Výber pre vás