Reklama

Posilnite si IMUNITU, napovie vám dátum narodenia!

Múdrosť a znamenia, súvisia?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

12 znamení, 12 odlišností v povahe, strave, zdraví i v posilňovaní imunity.

Bez ohľadu na dátum narodenia, dbajte o svoje zdravie a jedzte veľa zeleniny a poctivého vývaru!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Super zdravá japonská polievka ramen: Takto ju pripravil kuchár Ľuboš

    Strelec

    Strelci, vás obyčajne virózy obchádzajú, zamerajte preto svoju pozornosť na lykopén. Tento karotenoid vás môže chrániť pred rakovinou prostaty, pľúc a prsníka. Lykopén má ako antioxidant ochranný vplyv na ľudské bunky, tkanivá a orgány a prispieva k znižovaniu rizika výskytu kardiovaskulárnych ochorení. 

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje imunitný systém a ochraňuje kožu pred starnutím i negatívnym vplyvom UV žiarenia. Kde ho hľadať: Výborným zdrojom sú tepelne spracované paradajky. Najviac ho nájdete v pretlaku, paradajkových omáčkach a polievke, ale aj kečupe. Skúste tiež čili.

    Kozorožec

    Čím bližšie k zime ste sa narodili, tým silnejších vyháňačov vírusov potrebujete. Čili má vysoký obsah vitamínu C a v sušenom stave obsahuje vysoké koncentrácie vitamínu A. Papričky sú aj bohatým zdrojom betakaroténu a železa. Majú tiež antibakteriálne účinky a sú potravinou zo skupiny antioxidantov.

    Zdroj: Júlia Šimáková

    Pálivé papričky sú považované za prírodné antibiotikum i antivirotikum. Navyše posilňujú imunitu, zabraňujú únave, zlepšujú trávenie aj kvalitu spánku a pôsobia antioxidačne a protirakovinovo.

    Vodnár

    Vodnári by mali zvážiť vybudovanie vlastného laboratória na výrobu domácich probiotík. Častá konzumácia fermentovaných potravín má výrazný vplyv na vaše zdravie a imunitu. Môže ísť k kvasenú kapustu či uhorky, kefíry, acidofilné mlieko, doma pripravovaný čaj s kombuchou, kimči. Ak však nič z toho nemáte, môžete si účinné probiotikum pripraviť aj bez toho, aby ste išli do obchodu. 

    Zdroj: Dobré jedlo/ROBO HUBAČ

    Objednajte si cez internet kefírové kultúry vhodné do vody alebo mlieka. Príprava je maximálne jednoduchá a výsledný fermentovaný nápoj je chuťovo príjemný.

    Ryby

    Ryby, vaša imunita si pýta kolostrum. Produkujú ho mliečne žľazy všetkých cicavcov krátko pred pôrodom a v prvých dňoch po pôrode. Obsahuje imunoglobulíny, ktoré pomáhajú ničiť baktérie a vírusy, vďaka čomu znížia riziko, že sa vám viróza vráti. Má v sebe vitamíny A, C, E, B1, B2, B6, B12, kyselinu listovú, minerálne látky, aminokyseliny, peptidy a enzýmy. Kúpite ho v lekárni.

    Zdroj: profimedia.sk

    Kolostrum alebo tiež mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne v 12.-16. týždni tehotenstva.

    Baran

    Barani, vy máte prednostné právo variť si zázvorový čaj. Pomôže vám proti bolesti hlavy, na ktoré má vaše znamenie predispozíciu. Zázvor pomáha nielen proti virózam a ochoreniam podobným chrípke, ale aj predchádzať závažnejším chronickým zápalom. 

    Pravidelne užívajte zázvor, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi. Tento koreň zabezpečí optimálny prietok cievami a je výbornou prevenciou pred zhlukovaním krvných doštičiek a upchávaním ciev. Ak vám netrávi, pridávajte si trošku zázvoru do každého jedla. Tento koreň totiž obsahuje enzýmy, ktoré podporia trávenie a uľahčia prechod potravy žalúdkom a črevami. Pomôže vám i v prípade, že vás trápia žalúdkové vredy a črevné parazity. Uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.

    Zdroj: Shutterstock

    Koreň zázvoru obsahuje vitamíny A, C a B, minerálne látky a stopové prvky ako vápnik, fosfor, draslík, sodík a horčík a mnoho zlúčenín.

    Býk

    Ak ste sa narodili v znamení Býka, určite by ste mali zvážiť 3-mesačnú kúru betaglukánom. Nájdete ho v jačmeni, ovse, kvasniciach a v niektorých hubách. Aj v hlive ustricovitej. Prívarok z hlivy vám však na udržanie nepriestrelnej imunity nepostačí. 

    Zdroj: Shutterstock

    Keby ste chceli dostať do tela také množstvo betaglukánu, aké sa vyskytuje v tabletách či v sirupoch, museli by ste jej skonzumovať niekoľko kíl na jedno posedenie. Prípravky s obsahom betaglukánu smiete brať kedykoľvek, pred jedlom či po ňom. Dokonca aj vtedy, ak vám lekár predpísal antibiotiká.

    Pozor!

    • Po štvrťročnom pravidelnom užívaní prípravkov s betaglukánom musí nasledovať minimálne dvojmesačná prestávka.
    • Nekombinujte prípravky s obsahom betaglukánu s inými voľne dostupnými prípravkami podporujúcimi imunitu. Výsledkom bude skôr prázdnejšia peňaženka než nepriestrelná odolnosť.  

    Blíženci

    Echinacea je bylinka ideálna pre Blížencov. Táto rastlinka je hotová lekáreň. Je preslávená nielen ako prírodné antibiotikum, ale aj ako zabijak vírusov. Nachádzajú sa v nej antioxidačné flavonoidy, ktoré ničia nebezpečné voľné radikály, inulín, ten stráži hladinu glukózy v krvi, pomáha udržiavať zdravú bakteriálnu mikroflóru v črevnom trakte a znižuje hladinu zlého cholesterolu. 

    Zdroj: shutterstock

    Bohatá je aj na polysacharidy, echinacein a izobutylamidy, ktoré podporujú tvorbu bielych krviniek a tým posilňujú imunitný systém. Echinacea je pre vás nenahraditeľná v boji proti vírusom a pri liečbe viróz.

    Osoží aj pri prechladnutiach, angíne a iných chorobách dýchacieho ústrojenstva. Hojí akékoľvek zápaly, kŕčové žily na nohách aj žily v konečníku. Mávate problémy s upchanými nosovými dutinami? Echinacea vám umožní ľahko dýchať. Hovorí sa aj o jej protirakovinovom účinku a o tom, že jej konzumácia vás zbaví nepríjemností so závislosťou od alkoholu, nikotínu alebo marihuany. Kvetina dá do poriadku aj podráždené trávenie, upokojí žalúdkové vredy a prospeje prostate. Prenasledujú vás zápaly močových ciest? Zbaví vás akné, preležanín a iných kožných pliag. Zlepšuje aj psoriázu či ekzémy.

    Pozor! Ak už máte teplotu, echinacei sa vyhnite!

    A nezabudnite, ak máte záhradu, určite si echinaceu na jar zasaďte. Neoľutujete.

    Rak

    Ak pravidelne užívate lieky, máte veľkú smolu, pretože nemôžete siahnuť po vašom najväčšom imunitnom ochrancovi.  Ak vám lieky v konzumácii grepu nebránia, dajte prednosť radšej ružovému. Žltý prehral aj pre farbu. Tá dáva na známosť, že ružový grep obsahuje betakarotén. Má viac aj vitamínu C, a dokonca i pektínu. Ten pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Ovocie je pre vás extra vhodné najmä, ak fajčíte, milujete opaľovanie, nosíte okuliare a máte vysokú hladinou zlého cholesterolu.

    Zdroj: Shutterstock

    Ružový grep má viac aj vitamínu C, a dokonca i pektínu. Ten pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi.

     

    Lev

    Levom sa oplatí na posilnenie imunity jesť cesnak. Odporúča sa zjesť denne jeden až dva strúčiky surového cesnaku, v období viróz tri až štyri. Jeho typický zápach však cítiť  z ústnej dutiny aj z pokožky. Pomôže, keď si ústa vypláchnete vodou a potom rozžujete petržlenovú vňať alebo zrnko kávy, prípadne cesnak zapijete teplým mliekom. Strúčiky vždy šúpte i krájajte nožom z nehrdzavejúcej ocele a strúhajte na nehrdzavejúcom strúhadle. Výborný je aj drvený, vtedy sa lepšie uvoľňujú liečivé zložky. Za antibakteriálny a antivírusový účinok cesnaku sú zodpovedné najmä sírne zlúčeniny, okrem iného alicín, ktoré zároveň zapríčiňujú typický cesnakový zápach. Vplyvom vyššej teploty sa však antibiotická účinnosť týchto látok znižuje, preto jedzte cesnak surový.

    Zdroj: Shutterstock

    Prospieva aj srdcu, znižuje krvný tlak a pôsobí preventívne i liečebne pri usadzovaní tukových čiastočiek v tepnách a pri strate ich pružnosti.

    Jeho antivírusové pôsobenie oceníte najmä v období viróz, pri prechladnutí či pri iných chorobách dýchacích ciest. Predpokladá sa, že tieto  zlúčeniny sú účinné aj v prevencii rakoviny. Okrem zlúčenín síry cesnak obsahuje vitamíny B1, B2 a C a množstvo ďalších dôležitých látok, napríklad jód, draslík, sodík, vápnik, železo i kyselinu kremičitú, sacharidy a malé množstvo bielkovín. Vďaka nim potláča tvorbu cholesterolu v pečeni a znižuje jeho škodlivú hladinu v krvi.

    Panna

    Pre vysoký obsah vitamínu C má rakytník miesto v protivirotickej a preventívnej lekárničke každej Panny, či už vo forme sirupov, alebo tabliet. Nasaďte si ich pri chrípke alebo pri nádche. Organizmus vtedy potrebuje vyššie dávky tohto vitamínu, pretože má schopnosť ničiť vírusy. Kúra rakytníkom má trvať dva až tri mesiace, po nej si doprajte pauzu a po dvoch mesiacoch proces zopakujte.

    Zdroj: Shutterstock

    Príťažlivé oranžové bobule obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Dokonca desaťnásobne viac ako v pomaranči. Nachádzajú sa tu aj vitamíny A, E, K, takmer všetky „béčka“ a antioxidačné flavonoidy.

    Ak ste si rakytník nazbierali a zamrazili, vyberte vždy za pohárik bobúľ z mrazničky, nechajte ich roztopiť a odšťavte. Koncentrované šťavy kúpite i v obchode, stačí vám každý deň vypiť 1 dcl.  Ak prekonáte odpor k jeho zvláštnej chuti, proti virózam máte vyhraté.

    Bobule rakytníka sú azda najbohatším prírodným multivitamínom. Môžete z nich vyrábať čaj, džem, no aj tinktúru. Plody vložte do zaváracieho pohára, roztlačte a zalejte bielym alkoholom. Lúhujte dva týždne, preceďte, z plodov vyžmýkajte tekutinu a nalejte do menších fľaštičiek. Chrípka vás obíde, ak dva- až trikrát denne užijete čajovú lyžičku tinktúry. Pomôže vám aj čaj z dvoch čajových lyžičiek sušených bobúľ a troch decilitrov vriacej vody. Nechajte ho dvadsať minút odstáť a popíjajte trikrát denne.

    Váhy

    Aby bola imunita Váh v rovnováhe, potrebujú do stravy pridať až dve potraviny: cviklu a kyslú kapustu. Blahodarné účinky kyslej kapusty na imunitu sú vedecky overené. Doprajte si dva až tri taniere týždenne. Bojujete nielen proti virózam, ale aj proti zubným kazom. Dvesto gramov pokryje dennú dávku „céčka“ pre dospelého človeka. Zatočí s hypertenziou, predchádza rakovine hrubého čreva, prsníka, pľúc a pečene.  Rovnako cenná je aj šťava z kyslej kapusty.

    Doprajte si ju aspoň raz týždenne, osvieži vás a nabije potrebnými živinami. Dochuťte ju soľou, jablkami a bielym korením. Cvikla je vraj receptom ruských starcov na dlhovekosť. Varte z nej polievku, zapekajte ju s kozím syrom alebo ju odšťavujte a pite aspoň raz týždenne. Odporúča sa pri odtučňovacích kúrach, zápche, chorobách pečene a obličiek. Telu dodá vzácne minerály, vlákninu a zníži hladinu zlého cholesterolu. S jedením červenej repy to však nepreháňajte, lebo väčšie množstvo vám môže spôsobiť nevoľnosť alebo závrat.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Chutná a plná vitamínov. Pripravte si pečenú cviklu

      Škorpión

      Možno sa potešíte a možno nie, ale cibuľa je to, čo potrebuje každý Škorpión. Síce vaše znamenie je náruživé a najradšej by ste vo vášnivom objatí boli 24-hodín denne, čomu cibuľa prirodzene bráni, ale... Ak nemáte večer naplánované rande, pokojne si nakrájajte cibuľu. Cibuľa obsahuje alicín a je bohatá na kyselinu listovú, vitamíny B, C, E, minerály ako železo, zinok, fosfor, draslík a vápnik.

      Zdroj: Shutterstock

      Cibuľa obsahuje alicín a je bohatá na kyselinu listovú, vitamíny B, C, E, minerály ako železo, zinok, fosfor, draslík a vápnik.

      Okrem toho má výborné antibakteriálne účinky, vďaka čomu ju môžeme zaradiť na prvé priečky rebríčka prírodných antibiotík a antivirotík. Zlepšuje činnosť srdca, ciev a podporuje trávenie. Cibuľu je najlepšie konzumovať v surovom stave. Môžete si z nej uvariť tiež cibuľový čaj alebo pripraviť cibuľový sirup proti kašľu.

      Zdroj: dobrejedlo.sk