Rakovina pankreasu je jedna z najobávanejších diagnóz. Túto chorobu sa totiž zvyčajne nepodarí zachytiť včas a šance na vyliečenie tak rapídne klesajú. Stav pacientov sa v poslednej fáze zhoršuje naozaj dramaticky.
Rakovina pankreasu je ochorenie, pri ktorom pankreatické bunky nekontrolovateľne rastú a šíria sa do okolitých tkanív, následkom čoho vzniká zhubný nádor. Ako upozorňuje mesačník Zdravie, je to ťažko liečiteľná choroba, ak sa symptómy nepodchytia v skorom štádiu.

Zdroj: Shutterstock
Model pankreasu
Nádor býva umiestnený za okolitými orgánmi a je ťažko prístupný. Rovnako metastázy sú veľmi malé a zložito sa diagnostikujú. Príznaky rakoviny pankreasu sa zvyčajne neprejavujú v počiatočných štádiách. Vo veľkej väčšine prípadov sa rozvinú až potom, čo rakovina pankreasu prepukne a začne sa šíriť.
Príčina neznáma
Presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu nie sú známe. Môžu ho však podmieniť fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, obezita, cukrovka či chronický zápal pankreasu. Rizikovými faktormi sú aj mutácie v určitých génoch, rodinná anamnéza či dedičnosť. Ak príbuzný (otec, mama, súrodenec) mal toto nádorové ochorenie, je trojnásobne vyššie riziko výskytu ochorenia ako v bežnej populácii.
Zdroj: Shutterstock
Pozor na to, ako sa stravujete.
"Celosvetovo je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí u mužov a žien, ktorá dominuje aj na Slovensku. Slovensko je v počte novozistených prípadov rakoviny pankreasu ročne štvrté na svete a druhé v Európe (podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie). Každý rok u nás pribudne takmer 11 000 nových prípadov," uviedol na sociálnej sieti Národný onkologický inštitút.
Príznaky
Mnohí pacienti po diagnostikovaní rakoviny podľahnú depresii. Pri rakovine pankreasu sa však depresia objavuje už vopred ako jeden zo symptómov choroby. V tomto prípade ide o takzvanú somatogénnu depresiu. Inak medzi najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu patria nevoľnosť, vracanie, žltačka, bolesti brucha a chrbtice, nevysvetliteľné chudnutie, tmavý moč, hnačka alebo ílovitá stolica, zhoršenie cukrovky či hlboká žilová trombóza.
Zdroj: Shutterstock
Depresia býva jedným z príznakov rakoviny pankreasu.
Príznaky však bývajú nejasné a môžu sa zamieňať s tráviacimi a inými ochoreniami. O to horšie je potom rakovinu pankreasu diagnostikovať. Ľudia väčšinou idú k lekárovi až v posledných štádiách, kedy sa šance na vyliečenie znižujú. V súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test alebo metóda včasného odhalenia rakoviny pankreasu, ktorá by dokázala správne a včas identifikovať skorú formu tohto ochorenia. "Preto hrá osveta takú kľúčovú rolu, aby sa znižoval vplyv rizikových faktorov a aby sa tento druh rakoviny zachytil podľa možností čo najskôr," zdôrazňuje onkologický inštitút.
Čomu sa vyhýbať
Pri každom ochorení je dôležitá prevencia. Hlavnou funkciou pankreasu je produkcia tráviacich enzýmov a regulácia cukru v krvi. Jeho správnu funkciu môžeme podporiť vhodnou stravou – tou sú najmä ovocie a zelenina bohaté na vlákninu.
Zdroj: Shutterstock.com
Zelenina je zdravšou voľbou aj pre váš pankreas.
Obmedziť by sme mali:
- červené mäso ‒ viaceré štúdie poukazujú na súvislosť medzi jeho nadmernou konzumáciou červeného mäsa a rakovinou pankreasu,
- údeniny – švédska štúdia z roku 2012 odhalila, že konzumácia 50 gramov spracovaného mäsa zvyšuje riziko rakoviny pankreasu o 19 percent,
- biely chlieb a pečivo – potraviny s vysokým glykemickým indexom si od pankreasu vyžadujú veľa energie na reguláciu cukru, ich nadmerná konzumácia mu neprospieva,
- sladkosti a sladené nápoje – cukor zvyšuje hladinu inzulínu v tele, čo podľa odborníkov prispieva k rozvoju rakovinových buniek pankreasu, viac ako dve limonády týždenne zvýšili v prieskumnej štúdii riziko vzniku rakoviny pankreasu o 87 percent,
- alkohol – je najčastejšou príčinou chronického zápalu pankreasu, z 10 pacientov až 7 ochorelo v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu.
Neutešené prognózy
Pri mnohých druhoch rakoviny je zásadným pomocníkom chirurgia. Podľa profesora MUDr. Daniel Pinďáka, PhD., 60 percent vyliečených pacientov za to môže ďakovať v plnej miere chirurgickým zákrokom. A aj u zvyšných 40 percent boli chirurgické úkony zásadnou zložkou liečby.
Zdroj: shutterstock
Rakovina pankreasu patrí k najťažšie liečiteľným z hľadiska perspektívy pacienta.
Bohužiaľ, pri rakovine pankreasu nie sú prognózy vôbec optimistické. „Aj napriek pokrokom v liečbe sú výsledky stále zlé, väčšina pacientov sa diagnostikuje v pokročilých štádiách, kedy už vyliečenie nie je možné,“ konštatuje lekár. Zachytenie choroby včaššie však tiež nič negarantuje. „Aj kombinácia chirurgie s najúčinnejšou chemoterapiou vedie k päťročnému prežívaniu len u 30 percent pacientov. Inak povedané, medián prežitia je len okolo 50 mesiacov,“ uviedol. Žiaľ, pri tejto diagnóze sa aktuálne podľa neho ani nič prelomové v liečbe neukazuje a chirurgia pravdepodobne už svoj vrchol dosiahla.
Nádej?
Vedci sa samozrejme tejto téme venujú a snažia sa prísť s nejakým prelomovým objavom, ktorý by pacientom zvýšil šance na prežitie. Zaujímalo ich, prečo niektorí vôbec nereagujú na liečbu inhibítormi. Posvietili si napríklad na gén, ktorý spôsobuje rakovinu pankreasu. Ak pochopia presný mechanizmus jeho fungovania, môže sa začať vyvíjať nový spôsob liečby.
Zdroj: Martin Baumann
V januári bolo v Bratislave slávnostne otvorené nové endoskopické ERCP pracovisko pre diagnostiku a liečbu ochorení pankreasu a žlčových ciest pre onkologických pacientov.
Americkí vedci nedávno vytvorili doteraz najkomplexnejší molekulárny model fungovania génu KRAS, ktorý je jedným z najčastejšie zmutovaných génov pri rakovine pankreasu a nachádza sa vo viac ako 90 percentách nádorov tohto orgánu. „Ak dokážeme stanoviť molekulárne markery, ktoré umožnia predpovedať, ktorí pacienti budú reagovať (na liečbu, pozn. aut.), môžeme im lepšie poskytnúť špecifickú liečbu, čo by malo zlepšiť ich výsledky," uviedol doktor Channing J. Der.