Reklama

Sviatočný zhon? Musíte sa poriadne VYSPAŤ s dobrým vankúšom

Bolesť chrbta môže spôsobovať aj používanie nevhodného vankúša.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vankúš môže pomôcť nielen s odstránením bolestí chrbtice, ale aj nepríjemného chrápania. Radšej ho kupujte v špecializovanej predajni. Možno bude o čosi drahší ako set vankúš-paplón zo supermarketu, no rýchlo pochopíte, že výdavok za dobrý podhlavník naozaj stojí za to. Pri kúpe zvažujte týchto 5 vecí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:34
Remaining Time 0:34
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Spíte na správnom vankúši? TOTO si radšej skontrolujte

    1. V akej polohe spíte?

    Pre každú spánkovú polohu je vhodný iný druh vankúša. Odrazovým mostíkom pri vyberaní je poloha, v ktorej zvyknete zaspávať.

    Spánok na bruchu: mäkký a nízky vankúš, zaručí, že nebude dochádzať k prílišnému prehýbaniu chrbtice a hlavu nebudete mať príliš dohora.

    Spánok na chrbte: stredne vysoký a stredne mäkký vankúš zaručí, že hlavu nebudete mať veľmi zdvihnutú a nebudete napínať krčné svaly.

    Spánok na boku: anatomický vankúš vďaka výplni z pamäťovej peny sa prispôsobí kontúram vašej hlavy a šije.

    Zdroj: Asko

    Pre spánok na chrbte je vhodný stredne vysoký vankúš. Na dvoch vankúšoch na sebe spite len pri kašli a prechladnutí, aby vám nezatekali hlieny.

    2. Materiál poťahu a výplne

    Od materiálu poťahu a výplne záleží, či je vankúš odolný voči roztočom, mikróbom, nepríjemnému zápachu a čo dobre absorbuje vlhkosť. Výplň zvykne byť z pamäťovej peny, peria, páperia alebo mikrovlákna. Niektoré obsahujú aloe vera, ktoré  uvoľňuje liečivé, upokojujúce látky. Poťahy s pyritiónom zinočnatým alebo eukalyptom zase dobre absorbujú vlhkosť. No a tie, ktoré majú dizajn vlny, vám počas spánku budú jemne masírovať hlavu, šiju aj ramená.

    3. Vymieňate ho cez rok?

    Niektoré vankúše sú lepšie na teplé letné mesiace, iné skôr na zimné. Ide o vankúše, ktorých povrch vytvára chladivý efekt a minimalizuje potenie, a na druhej strane o vankúše z hrejivých ale zároveň priedušných materiálov. Samozrejme, ak nemáte možnosť toľko posteľného príslušenstva skladovať, môžete si zaobstarať univerzálny vankúš, ktorý je použitený počas celého roka. Vankúše zvyknú byť označené, či sú určené na niektoré ročné obdobie.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:42
    Remaining Time 0:42
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Poloha v spánku o vás prezradí viac ako si myslíte!

      Zdroj: Next

      Všímajte si veľkosť kupovaných vankúšov, aby zodpovedali vašim obliečkam.

      4. Tuhosť môžete regulovať, veľkosť nie

      Mnohé vankúše majú bočný zips, vďaka ktorému môžete pohodlne regulovať tvrdosť a výšku vankúša odoberaním či pridávaním jeho výplne. Vždy si však dávajte pozor aj na rozmer podhlavníka, aby súhlasila s obliečkami, ktoré máte doma. Vankúše totiž nemajú typizovanú veľkosť a dĺžka ich strán je vľmi rôzna. 

      5. Starostlivosť o vankúš

      Nedajte sa nachytať na ľúbivé vzory a farby. Mnohé vankúše, ktoré nie sú biele ale farebné, hneď pri prvom praní stratia aj polovicu farieb, prípadne farby môžu navzájom do seba pustiť. Vankúše by mali vydržať pranie aspoň na 60 °C, len takáto a vyššia teplota odstráni pri praní roztoče. Mikróby si vyžadujú ešte teplejšiu vodu. Zaujímajte sa teda o stálosť farieb a teplotu, pri ktorej nezmení podhlavník tvar, rozmer a mäkkosť na dotyk. Vankúše z peria a páperia je možné čistiť len v špecializovaných čistiarniach.

      Zdroj: zdravie.sk