Takto zvrátite starnutie mozgu. Návod, ktorý poľahky zvládnete aj vy!
16. 10. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: Shutterstock
Byť dlho vitálna a mať čistú myseľ? Aj napriek pribúdajúcim rokom to nie je utópia. Dodržiavajte týchto 5 jednoduchých pravidiel a vášmu mozgu to bude „páliť“...
Čím by ste teda mohli zvrátiť úpadok mozgu ale si aj požiť dlhšie? Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature je zrejmé, že cesta k čistej mysli je pomerne jednoduchá, aj keď to na prvý pohľad vyzerá úplne inak..

„Črevná mikroflóra je čoraz viac uznávaná ako dôležitý regulátor imunity a zdravia mozgu. Proces starnutia vedie k dramatickým zmenám v črevnom mikrobióme, ktoré sú spojené s horším zdravím staršej populácie," uvádzajú výskumníci v novej vedeckej štúdii. Podľa ich zistení, ak sa budete lepšie starať o svoje črevá, môžete byť schopná zvrátiť úpadok mozgu a zároveň zvýšiť dĺžku života.
Ako to funguje?
Váš tráviaci trakt je domovom miliónov mikroorganizmov. Je ich 2- až 10-krát viac ako je počet buniek, ktoré tvoria vaše telo. Tento súbor baktérií, vírusov, parazitov a húb tvorí našu črevnú mikrobiotu či flóru a práve tu je pes zakopaný!
Zdroj: Shutterstock
Aby vedci dokázali, že všetko sa ukrýva vlastne vo vašich črevách, urobili mnoho pokusov. Presnejšie, transplantovali fekálnu mikroflóru z mladých (3 až 4 mesačných) alebo starých (19 až 20 mesačných) darcovských myší do starých (19 až 20 mesačných) prijímateľských myší a dospeli k zaujímavému záveru. „Transplantácia mikrobioty od mladých myší zvrátila vekom podmienené rozdiely v periférnej a mozgovej imunite," opísali vedci vo svojej štúdii. Ich výsledky ukázali, že mikrobióm môže byť vhodným terapeutickým cieľom na podporu zdravého starnutia. "
Mladosť vyhráva
„Na výsledkoch je pozoruhodné, že staré myši, ktorým bola transplantovaná fekálna mikroflóra od mladých myší, vykazovali zvrátenie mozgových zmien spojených so starnutím," vysvetlil Dr. Vincent Pedre, medicínsky riaditeľ spoločnosti, ktorá výskum robila. Podľa neho storoční ľudia majú tendenciu vykazovať jedinečný črevný mikrobióm, ktorý je schopný produkovať žlčové kyseliny, ktoré bránia rastu zápalových črevných patogénov. Ako však k tomuto dospieť u ľudí?
„Poznáme niekoľko spôsobov, ako podporiť zdravú črevnú mikroflóru a udržať na uzde zápalové markery, ktoré vedú k starnutiu," povedal doktor Pedre a pokračoval, že cesta k zdravšej a vitálnejšej starobe je vlastne veľmi jednoduchá...
Zdroj: Shutterstock
Ako teda na základe výsledkov pozorovaní spomenutých vedcov dožičíte svojmu mozgu dlhšiu mladosť? Doktor Petre odporúča nasledovné:
Základ je v jedle
Jedávajte potraviny bohaté na vlákninu, ide najmä o sušené strukoviny ako sóju, šošovicu, cícer, fazuľu a mnohé iné. Myslite na to, že celozrnné výrobky sú navyše bohaté aj na vlákninu a tá prospieva vášmu tráveniu. Patrí k nim najmä ryža, čierny chlieb, cestoviny, múka, ovos...
Zdroj: Shutterstock
A samozrejme nezabúdajte na dostatočný príjem zeleniny a ovocia, lebo aj ony sú bohaté nie len na vitamíny, ale sú zdrojom aj bohaté na vlákninu.
Chce to zdravo kyslé
Doktor Pedre tiež vraví, že vo vašom jedálnom lístku by nemali chýbať ani fermentované potraviny. Aké to sú? Keď povieme, že pod názvom fermentácia, ktorého slovenským synonymom sa skrýva kvasenie alebo kysnutie, isto ste „doma“. Ide vlastne o proces premeny organických látok, počas ktorého vznikajú látky jednoduchšie.
Zdroj: Shutterstock
Keď príde čas, vychutnajte si pohodlné miesto spolujazdca a jazdu prenechajte mladším ročníkom.
Prudký rozvoj mikroorganizmov, ku ktorému pri fermentácii dochádza, spôsobí vznik prostredia, ktoré chránia potraviny pred kontamináciou toxickými látkami a mikrobiálnym rozkladom. Fermentované potraviny sú navyše bohaté na probiotiká, dobré baktérie, ktoré pomáhajú vyrovnávať vašu črevnú mikroflóru. Tieto mikroorganizmy vám okrem iného zlepšujú trávenie a posilňujú aj imunitný systém. A kde ich nájdete? Samozrejme v kyslej (kvasenej) kapuste, jogurtoch, kváskovom chlebe, kyslých uhorkách a v mnohých iných potravinách.
Jedzte „sedliacke“ potraviny
Aj tretí bod v zozname doktora Pedreho sa „točí“ okolo potravín. Vsaďte na tie, ktoré sú bohaté na polyfenoly. Polyfenoly sú silné antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály a ochraňujú bunkové membrány a DNA.
Zdroj: Shutterstock
Ich najlepším zdrojom sú zemiaky, šalát a cibuľa, ale nájdete ich aj v čiernom či zelenom čaji, červenom víne (pite ho striedmo), v cibuli, cesnaku, v petržlene, ale dokonca aj v horkej čokoláde, arašidoch, ľanových semienkach, v kurkume, zázvore a mnohých ďalších potravinách.
Buďte v pohybe a vonku
Je jedno, či pracujete v záhradke, alebo zametáte chodník na priedomí. Je dôležité, aby ste sa pravidelne hýbali a boli pri tom vonku. Kontakt s prírodou je totiž pre zdravý a vitálny mozog veľmi dôležitý. Tak si zájdite do prírody, okopávajte hriadku v záhradke... Je jedno, čo robíte. Dôležité je nerobiť do doma v kuchyni a hýbať sa pri tom. Lebo aj to sú spôsoby, ako sa udržať dlho zdravá a fit.
Zdroj: Shutterstock.com
Chovajte domáce zvieratko
Ideálne je, ak sa staráte o maznáčika, ktorý vás donúti ísť pravidelne na prechádzky. Nielen, že sa musíte hýbať, ale pobyt v prírode a na čerstvom vzduchu vám prevetrá telo aj hlavu. Bonusom je, že zviera dokáže byť aj dokonalým odbúravačom negatívnych emócií. Vlastniť domáce zvieratko teda prináša mnoho bonusov, tak je spôsobom, ako sa postarať o bohatú a zdravú mikrobiotu.
Zdroj: Shutterstock
Spracované podľa časopisu Zdravie.