Reklama

Trápi vás zapáchajúci DYCH? Pozor, môže ísť aj o vážne ochorenie!

Ilustračná foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nepozdáva sa vám váš dych? Zistite, čo by mohlo byť za tým.

Nepríjemný dych občas potrápi každého. Spôsobujú ho baktérie vznikajúce pri rozklade zvyškov potravy v ústnej dutine a na jazyku. Teplé a vlhké prostredie je ideálne pre ich rýchle množenie. V zadnej časti úst následne dochádza k tvorbe prchavých zlúčenín síry, ktoré sú zodpovedné za zlý dych a pre organizmus sú dokonca toxické, píše Zdravie. Vo väčšine prípadov sú príčinou halitózy zlé hygienické návyky spojené s nedostatočným čistením ústnej dutiny. Prevenciou je každodenné dôkladné umývanie zubov spojené s vyčistením medzizubných priestorov a jazyka, pravidelná návšteva zubára a absolvovanie dentálnej hygieny aspoň raz ročne, vysvetľuje primár MDDr. Boris Verba.

Zdroj: Shutterstock

Ilustračné foto

Okrem lokálnych príčin v ústnej dutine môže zapáchajúci dych v niektorých prípadoch upozorňovať aj na iné závažné systémové ochorenia. Príčinou môžu byť cukrovka, reflux, choroby tráviaceho traktu, obličiek, pľúc a pečene.

Napríklad zápach po acetóne býva charakteristický pre diabetes, zápach po čpavku je typický u obličkového zlyhania, hnilobný zápach z úst môže súvisieť s ochorením pľúc a charakteristický zápach produkuje aj ochorenie pečene. Pôvodcom zlého dychu môže byť žalúdok, konkrétne baktéria s názvom Helicobacter pylori, ktorú má v žalúdku až 40 % populácie a spája sa najmä so vznikom žalúdočných vredov.

Zdroj: Shutterstock

V niektorých prípadoch môže páchnuci dych signalizovať aj rakovinu.

Rovnaký problém môže spôsobiť tiež užívanie niektorých typov liekov. Ide najmä o tie, ktoré vysušujú ústnu dutinu ako antihistaminiká, antidepresíva či lieky na krvný tlak.

Ak za zápachom úst nie je ochorenie a úprava zubnej hygieny dych nezlepší, ďalším krokom je posúdenie životosprávy. Pozornosť by mali zvýšiť predovšetkým milovníci sladkého, pretože cukor vie napáchať v ústnej dutine poriadne škody. Predchádzať zlému dychu je možné poctivým čistením zubov a jazyka po každom maškrtení, ideálne tiež znížením množstva konzumovaných sladkostí.

Určité aromatické látky pochádzajúce z potravín ako je cesnak a cibuľa, sú absorbované priamo do pľúc, odkiaľ sa neskôr vylučujú do vzduchu. Takéto potraviny však zapríčiňujú zlý dych len dočasne. K zápachu z úst vo veľkej miere prispieva aj sucho v ústach, preto je potrebné dbať na dostatočný pitný režim, pričom najvhodnejšia je čistá voda. V neposlednom rade môže za nepríjemný dych fajčenie, alkohol a káva,“ uvádza primár Verba.

Zdroj: Shutterstock

Jednou z príčin môže byť zubný kaz.

Nedostatočná hygiena

Možno vaša zubná hygiena na home office dostáva na frak. Ak si zuby pravidelne neumývate, zápach spôsobujú baktérie v zubnom povlaku, smrdí aj zubný kaz či zápal ďasien, píše Zdravie.

Jedlo

Okrem typického cesnaku, cibule, či rybieho mäsa, nevábny kyslastý dych spôsobuje aj alkohol, káva, ovocné džúsy či pečivo. 

Zdroj: Shutterstock

Zápach z úst najčastejšie vyvoláva aromatické jedlo.

Sucho v ústach

Nedostatok slín má vplyv na odstraňovanie nečistôt z úst. Spôsobuje ho dehydratácia, autoimunitné ochorenia či fajčenie. 

Zdroj: Shutterstock

Ak málo pijete, odnesie si to váš dych.

Infekcia

Najčastejšie hnisavá angína a zápaly ďasien vyvolajú nepríjemný odór. Následkom nedoliečených angín môžu byť aj mandľové kamene - smradľavé hrudky sfosilizovaných zvyškov stravy. 

Zdroj: Shutterstock

Angína a zápaly ďasien môžu byť vinníkmi pokazeného dychu.

Reflux

Ak sa vám vracia žalúdočná šťava do pažeráka, i to môže byť spojené so zápachom z úst. 

Zdroj: Shutterstock

Návrat žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobiť, že vám páchne dych.

Zlyhávanie pečene a obličiek

Tieto orgány čistia telo od odpadových látok. Ak nefungujú, tie sa hromadia a dostávajú do pľúc a potom do vášho dychu.

Zdroj: Shutterstock

Hlbšou príčinou zápachu z úst môže byť porucha funkcie vnútorných orgánov.

Žalúdočný vred

Žalúdočné vredy sú defekty sliznice, ktoré prenikajú jej svalovou vrstvou. Vred vznikne, keď na žalúdočnú sliznicu pôsobia kyslé žalúdočné sekréty. Žalúdočné vredy spoznáte aj podľa bolesti žalúdka, teda v oblasti pod hrudnou kosťou. Je častý u diabetikov. 

Zdroj: Shutterstock

Žalúdočné vredy sú jedným zo skrytých vinníkov halitózy.

Cukrovka

Neliečený diabetes vedie k zvýšenej tvorbe acetónu, ktorý vydychujú pľúca. Dych pripomína sladkastú vôňu kvaseného ovocia.

Zdroj: Shutterstock

Cukrovka z úst páchne ako acetón.

Nádory

Bujnenie v ústnej dutine, hltane či hrtane môže byť veľmi nebezpečnou príčinou páchnuceho dychu.

Zdroj: Shutterstock

Nádor ako príčina zápachu z úst nebýva častý.

Je pochopiteľné, že pod rúškom sa čiastočky vo vašom dychu menej rozptyľujú do okolia, preto dýchate plný koncentrát. Nemusí o nič ísť. Alebo je problém s vašim dychom naozaj taký vážny? Obliznite si vnútornú časť predlaktia a počkajte, kým miesto zaschne. Privoňajte. Ak nič necítite, malo by to byť v poriadku. Ak sa vám čosi nevidí, radšej vyhľadajte lekára.