Viditeľné stopy po zacelenej rane prekážajú nielen z estetického hľadiska, ale niekedy spôsobujú aj funkčné problémy.

Prečo sa tvoria?
Jazvy sú súčasťou prirodzeného procesu hojenia kože. Vznikajú nahrádzaním zraneného či odumretého tkaniva novým, čím sa doplní chýbajúca časť pokožky. Napriek tomu, že nové tkanivo sa tvorí tým istým proteínom – kolagénom, štruktúra kolagénových vláken je iná, preto vznikajú rozdiely vo vzhľade, ale aj vo funkčnosti novovzniknutej pokožky. Po chirurgickom zákroku jazvu zvyčajne prelepia sterilnou páskou.

MUDr. Július Muranský
Zdroj: archív
MUDr. Július Muranský

Chráňte ju pred vodou 7 až 10 dní silikónovou náplasťou, ktorá zamedzuje styku s bavlnou alebo inými dráždivými látkami a znižuje riziko hypertrofickej jazvy. Po odstránení náplasti ranu sprchujte len čistou vodou a neutierajte, iba jemne osušte. Miesto zranenia nenamáčajte ani nevystavujte na dlhší čas vlhkosti. Narušila by sa tým chrasta aj tvorba novej kože pod ňou. Na chrastu nesiahajte ani ju nepoško- dzujte, spôsobili by ste tým ďalšie zjazvenie. Jazvu treba „vetrať“, nie je vhodné prelepovať ju.

Včasné a pravidelné používanie gélu napusteného silikónom dokáže zredukovať viditeľnosť jazvy. Zvýšenie účinku dosiahnete v kombinácii so silikónovými náplasťami.