Vysoké dávky
Malá štúdia v Taliansku zistila, že jediná, ale vysoká dávka vitamínu D3 je spojená s výrazným znížením menštruačných kŕčov. Americkí experti upozorňujú, že je príliš skoro na to, odporúčať vitamín D3 na kŕče, pokiaľ sa ešte ďalej neotestuje u žien v reprodukčnom veku.

Štúdie nie sú dlhodobé a nepoznáme všetky riziká užívania vysokých dávok tohto vitamínu. Užívanie je provokatívne v tom, že výsledky sú celkom ohromujúce. Po dvoch mesiacoch klesla bolesť o 41 percent u žien, ktoré užívali vitamínu D. Skupina žien, ktorá mala placebo nezaznamenala v bolesti žiadny rozdiel.

Zázrak?
Pokiaľ by to skutočne tak zázračne fungovalo, ženy by už nemuseli užívať nesteroidné protizápalové lieky ako je napríklad ibuprofen proti bolesti, ktorý mnohým škodí na žalúdok.

Menštruačné kŕče zvyčajne začínajú tesne pred alebo na začiatku menštruácie ženy a môžu trvať niekoľko dní. Odborníci pripisujú príčiny panvovej bolesť hormónu prostaglandínu, ktorý prispieva ku kontrakcii, bolestivému uvoľneniu svalov a krvných ciev.