Je pre vás práca dôležitá? Pozor na týchto 5 bodov!
26. 10. 2024, 9:00

Zdroj: shutterstock
Práca má v našom živote naozaj dôležité miesto. Čo pre vás znamená ta vaša? Týchto 5 bodov by vo výpočte určite byť nemalo!

Zdroj: Žena
V práci trávia ľudia naozaj prevažnú časť svojho dňa. Vďaka nej platíme účty a ďalšie dôležité položky, ale na druhej strane si môžeme dopriať aj relax a výlety. Ako sa hovorí: Bez práce nie sú koláče. A pre mnohých je dôležité aj budovať si kariéru, byť naozaj dobrý vo svojom obore a možno tak trochu aj zmeniť svet.
Zdroj: Shutterstock
Najprv kariéra? Aby vám to nezničilo život...
Toto by nám práca mohla a mala prinášať:
- financie,
- isté naplnenie,
- možnosť zdokonaľovať sa vo svojich zručnostiach a učiť sa nové,
- zadosťučinenie a hrdosť na svoju robotu,
- možnosť zmeny a kariérneho postupu.
Na druhej strane, stránka career contessa, ktorá prináša kariérne rady a tipy, upozorňuje aj na päť dôležitých bodov, čím by pre vás práca naozaj nemala byť. Pre našu duševnú pohodu je totiž dôležité udržiavať istú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a určite by sme sa nemali cítiť hodnotní len vo vzťahu k našej práci.
1. Tvoja práca nie je tvoja identita
Pokiaľ sa extrémne naviažete na nejakého človeka, ktorý zmizne z vášho života, zrazu máte pocit, že sa všetko rozpadlo a necítite sa kompletne. Rovnako to môže byť s prácou, keď jej prisúdite príliš vysokú hodnotu. Ak sa človek identifikuje len cez jedinú vec a vníma celú svoju osobnosť len cez to, že je napríklad manažér firmy XY, nie je to zdravé.
Zdroj: Shutterstock
Si viac než to, čo z teba robí práca.
Čím sa potom človek stane, keď náhodou o túto pozíciu príde? Práca by mala byť len časťou nášho života. Existovali sme predsa pred ňou a budeme existovať, aj keď táto etapa skončí. Aby ste si pripomenuli, čo vás ešte okrem práce napĺňa, skúste zodpovedať na otázky ako:
- Aké sú tri najdôležitejšie veci v mojom živote?
- Aká rada do života ma inšpirovala?
- Aký dosiahnutý úspech ma robí hrdým/hrdou?
- Aké slovo ma charakterizuje najviac?
- Akú charakteristiku chcem, aby si ľudia o mne pamätali?
2. Tvoja práca nie je tvoja rodina
Mnohí vnímame ako rodinu aj ľudí, s ktorými nie sme pokrvne spriaznení. Vytvorili sme si s nimi puto a pustili sme si ich do okruhu svojich najbližších. Je však trochu čudné, ak vám priamo v pracovnej ponuke predhadzujú zatiaľ neznámych ľudí ako vašu budúcu rodinu. V teórii je to pekná myšlienka, ale...
Zdroj: Shutterstock
Kolegovia nie sú rodina, rešpektujte ich, ale majte svoje hranice.
Myšlienka, že sme na pracovisku všetci jedna veľká rodina, môže v skutočnosti pokriviť vzťahy - niekto sa môže držať späť a nevyjadriť napríklad svoje pripomienky, iní môžu byť príliš familiárni a takzvane si dovoľovať priveľa. Kolegovia a šéf sú jednoznačne dôležití ľudia vo vašom živote. Rešpektujte ich, ale nastavte si svoje hranice.
3. Tvoja kariéra nie je celý tvoj život
Tým, ktorí si budujú kariéru, sa môže stať, že práca sa pre nich stane tým najdôležitejším v živote. Je dobré mať stanovené ciele, ale ideálne je byť otvorený tomu, že sa časom môžu meniť. Pokiaľ sa sústredíte na jeden jediný cieľ, môže sa stať, že si nevychutnáte nič ďalšie pekné okolo vás.
Zdroj: Shutterstock
Neobetujte práci úplne všetko.
Keď vás príliš pohltí kariéra, doslova strácate spojenie so všetkým a všetkými mimo práce. Psychológovia v tomto prípade používajú termín "enmeshment" = chytenie sa do siete. Ľudia si to často uvedomia až príliš neskoro. Hrozí to aj vám? Skúste si úprimne odpovedať na nasledujúce otázky:
- Kedy ste naposledy urobili niečo len tak sebe pre radosť? Užili ste si to?
- Kedy ste naposledy videli svojich najbližších kamarátov alebo s nimi hovorili?
- Aké sú vzťahy vo vašej domácnosti?
- Aké máte koníčky mimo práce?
- Kedy ste naposledy strávili v bdelom stave viac ako dve hodiny bez myslenia na prácu?
4. Tvoja práca nevyjadruje tvoju hodnotu
Vaša hodnota a sebavedomie by nemali byť viazané výlučne na prácu alebo pracovnú pozíciu. Je super byť hrdý na svoju prácu - vtedy ju aj robíte lepšie, robíte menej chýb a ste kreatívnejší. Pokiaľ ale príliš veľa svojej hodnoty viažete na prácu, môže sa stať to isté, čo vo vzťahoch - skončíte so zlomeným srdcom.
Zdroj: Shutterstock
Ak svoju hodnotu viažete len na prácu, každá chybička vami otrasie.
Keď úplne celá vaša hodnota a sebavedomie spočívajú v tom, čo robíte ako zamestnanie, každá chybička vám z nich bude ukrajovať. Každý kolega alebo šéf, ktorý bude poukazovaním na vaše chyby spochybňovať vašu hodnotu, vami neskutočne otrasie. Naproti tomu zdravo sebavedomý človek, ktorý pozná svoju hodnotu aj mimo práce, sa nenechá spochybniť a každú chybu využije na to, aby sa poučil alebo niečo nové naučil.
5. Tvoja práca nie je tvoje šťastie
Kariéra naozaj nemôže byť vaším jediným zdrojom šťastia. Doprajte si priestor a čas zistiť, na čom vám záleží. Ale naozaj úprimne preskúmajte svoje túžby, nedržte sa toho, čo si želajú vaši rodičia či partner, inak zostanete uviaznutý v tom, čo by vás podľa ostatných malo robiť šťastným. A to nie je správna odpoveď.
Zdroj: shutterstock
Šťastie a radosť hľadajte aj mimo práce.
Záver
Nájsť zmysel vo svojej práci je naozaj dobrá vec. Keď sa však koncentrujete iba na prácu a príliš sa do nej vkladáte, hrozí vám vyhorenie, sklamanie alebo dokonca kríza identity. Kariéra je celoživotný proces a naozaj sa chcete celý život sústrediť len a len na prácu? Doprajte si čas, aby ste si našli aj nejaký iný zmysel života, ktorý vám prinesie šťastie a pocit sebahodnoty. Definujte si svoje hodnoty a keď sa ich budete držať, vaša kariéra bude postupovať zdravým a vyváženým spôsobom.