Reklama

Tichá manipulácia v moderných vzťahoch? Nie je to láska, je to kontrola!

Ilustračná foto

Zdroj: Chat GPT / Veroni

Reklama

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk

​Tichá manipulácia vo vzťahoch je zákerná forma kontroly, ktorá môže byť ťažko rozpoznateľná, no jej dôsledky sú hlboké a škodlivé. Na rozdiel od otvoreného nátlaku sa prejavuje nenápadne, často pod rúškom starostlivosti či lásky, pričom cieľom manipulátora je získať moc nad partnerom.​

Čo je tichá manipulácia?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetko je v poriadku. Partner je pozorný, zaujíma sa o vaše potreby, občas vás opraví, niekedy trochu kritizuje, inokedy vás postaví do úzadia – veď vie, čo je najlepšie. Takmer nebadateľne však vo vzťahu vzniká dynamika, ktorá nemá s láskou nič spoločné. Je to kontrola, maskovaná za starostlivosť. Tichá manipulácia je forma psychického ovládania, ktorá sa často deje bez kriku, bez hádok, bez fyzického násilia. Práve preto je taká nebezpečná – lebo ju ľudia nevidia. Ani tí, ktorí ju prežívajú.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Ilustračná foto

Tichá manipulácia je rafinovaný spôsob, ako si jeden z partnerov postupne podmaňuje toho druhého. Nejde o otvorené hrozby ani výbuchy hnevu, ktoré sú pre nás signálmi, že niečo nie je v poriadku. Ide o malé poznámky, pohľady, dlhé mlčania, zdanlivo nevinné pripomienky, ktoré však majú jediný cieľ – podkopať sebadôveru, oslabiť sebahodnotu a udržať moc v rukách manipulátora. Často ide o partnera, ktorý je navonok charizmatický, starostlivý a spoločensky obľúbený. V súkromí však postupne vytvára emocionálnu pascu, z ktorej sa jeho náprotivok len ťažko dostáva.

Vyvoláva pochybnosti

Jedným z najčastejších prejavov tichej manipulácie je vyvolávanie pochybností. Partner, ktorý manipuluje, vás presviedča, že si niečo zle pamätáte, že preháňate, že „si to len myslíte“ alebo že ste „príliš citlivá“. Postupne začnete spochybňovať vlastné vnímanie reality. Práve tu prichádza k javu známemu ako gaslighting – forma psychickej manipulácie, pri ktorej obeť začína veriť, že jej vlastné pocity sú nesprávne alebo prehnané. To ju vedie k tomu, že sa viac spolieha na partnera než na seba.

Autor článku

Veronika Maťová

Editorka webu Žena.pluska.sk
Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si vyskúšala aj prácu na weboch Dobré jedlo a Lepšie bývanie, ale postupne sa opäť vrátila do ženského segmentu na web Báječná žena.