10 chýb pri vykurovaní, kvôli ktorým prichádzate o stovky eur. Štvrtú robí väčšina domácností!
9. 10. 2024, 18:00

Zdroj: Shutterstock
Na začiatku vykurovacej sezóny si zhrňte najčastejšie chyby, ktoré robia domácnosti pri kúrení.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
1. Vypínanie radiátora v čase vašej neprítomnosti
Takýmto trikom nič neušetríte. Počas dňa síce energiu na kúrenie nemíňate, ale po návrate z práce vám bude dlho trvať, pokiaľ dosiahnete príjemné teplo. Steny už budú chladné, rovnako aj vzduch, takže nakoniec za energie zaplatíte viac. Ideálnejšie je miestnosť temperovať.

Zdroj: Zena.sk
2. Na akú teplotu vykurovať?
Nielen pre úsporu, ale aj kvôli zdraviu a lepšiemu fungovaniu organizmu by ste mali mať v rôznych miestnostiach odlišne nastavené termostaty. Tak budete vykurovať efektívne a ušetríte viac ako pri zameriavaní sa na niektorý konkrétny typ kúrenia.
Správne teploty v miestnostiach:
Kuchyňa – 20 stupňov
Spálňa – 20 stupňov
Obývačka, detská izba a pracovňa – 22 až 23 stupňov
Temperovanie v čase dlhšej neprítomnosti – 18 až 20 stupňov
Zdroj: Shutterstock
Vykurovanie
3. Nerobíte pravidelnú údržbu radiátorov
Vzduch, ktorý sa hromadí v radiátoroch, znižuje ich schopnosť efektívne vykurovať miestnosť. Tento problém jednoducho vyriešite jeho vypustením pomocou špeciálneho kľúča, aby horúca voda mohla cirkulovať bez prekážok a rýchlejšie tak vykúrila celý priestor.
Anketa
Vypúšťate vzduch z radiátorov pred vykurovacou sezónou?
- Áno66%
- Nie33%
Hlasovanie bolo ukončené
4. Prílišné znižovanie teploty na noc
Zníženie teploty cez noc je bežná prax vo väčšine domácnosti. No ak to preženiete, ráno budete musieť termostat nastaviť na vyššiu teplotu, čo zvýši spotrebu energie. V konečnom dôsledku tak miniete viac, lebo chladné priestory budete vykurovať dlhšie. Lepšou voľbou je len mierne zníženie maximálne o dva stupne.

Zdroj: Zena.sk
5. Oplatí sa vykurovanie klimatizáciou?
I keď ceny elektrickej energie rastú, stále je to výhodný spôsob vykurovania. Dôležité však je, aby ste investovali do kvalitnej klímy. V tom prípade sa vám podarí ohriať priestor oveľa rýchlejšie ako s iným typom kúrenia a vďaka tomu šetríte peniaze. Aktuálne sa využíva skôr v oblastiach s miernejšou zimou.
6. Zlá izolácia
Chýbajúca izolácia je jednou z najväčších chýb. Tepelné straty môžu dosahovať až 35 % cez steny, 25 % cez strechu a 15 % cez podlahu. Investícia do kvalitnej izolácie sa vám mnohonásobne vráti na úsporách energie.
Zdroj: Shutterstock
Vykurovanie
7. Príliš veľký kotol
Mnohí majitelia domov sa nechajú zviesť kúpou väčšieho kotla v domnienke, že bude lepší alebo výkonnejší. To však môže spôsobiť plytvanie energiou a peniazmi. Navyše sa často stáva, že sa kotol cyklicky zapína a vypína, čo vedie k väčšiemu opotrebovaniu a poruchám.
Anketa
Vypínate radiátor počas vetrania?
- Áno37%
- Nie62%
Hlasovanie bolo ukončené
8. Vypnúť radiátor počas vetrania?
Toto je jeden z najčastejších problémov, ktorý riešime počas vykurovacej sezóny. Pravidelné vetranie je nutné, ale musíte ho robiť správne. Okno otvárajte maximálne na päť minút a úplne dokorán, aby sa rýchlo vymenil vzduch. V tomto prípade radiátor nevypínajte a ani neznižujte. Ak by ste ho potrebovali mať otvorené dlhšie, dajte termostat na najnižší stupeň.
9. Preplnené alebo zakryté radiátory
Najmä staršie radiátory predstavujú estetický problém, preto ich niekedy ľudia zakrývajú. To je však veľká komplikácia pri kúrení. Radiátor by mal byť voľný, nemal by byť pred ním žiaden nábytok a ani na ňom uložené žiadne ozdoby. Len tak dokáže miestnosť vykúriť rýchlo a efektívne.

Zdroj: Zena.sk
10. Elektrické, plynové alebo podlahové vykurovanie
Cenový rozdiel tohto vykurovania je zanedbateľný v prípade, ak do neho investujete rozumnú sumu peňazí a vďaka tomu podáva spoľahlivý výkon. Elektrina je síce drahá, ale pokiaľ napríklad podlahové kúrenie zohreje miestnosť v oveľa kratšom čase, tak v skutočnosti ušetríte. Zamerajte sa teda skôr na konkrétny typ vykurovacieho systému a jeho efektívnosť.
Počuli ste už náš podcast?