Práca na dôchodku: Viete, ako si môžete privyrobiť a ovplyvní to váš dôchodok?
4. 3. 2025, 17:00

Zdroj: shutterstock
Ste dôchodcom a peňazí nemáte nazvyš? S finančnými suchotami vám pomôže práca popri dôchodku. Ale aj tá má svoje pravidlá. Poznáte ich?
Ako informuje sociálna poisťovňa, ak ste dôchodca a nie ste poberateľom predčasného starobného dôchodku, môžete pracovať bez akýchkoľvek obmedzení. Pri predčasnom starobnom dôchodku platia obmedzenia a vy môžete pracovať len na dohodu za predpokladu, že váš ročný príjem nepresiahne stanovenú hranicu, ktorá bola v roku 2022 stanovená na 2 400 eur.
Zdroj: Shutterstock
Vplyv práce na výšku dôchodku
Odvodové zaťaženie
+ Pracujúci dôchodcovia neplatia poistné na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. To môže byť výhodné, pretože sa znižujú odvodové zaťaženia, čo môže zvýšiť čistý príjem.
+ Vedeli ste, že na Slovensku pracuje takmer štvrtina dôchodcov, pritom priemer EÚ je asi 13 percent? Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).
Zdroj: Shutterstock
Ak pracujete na dohodu, môžete si uplatniť výnimku a zostane vám viac peňazí.
Na čo má pracujúci dôchodca nárok
Podľa Zákonníka práce má pracujúci dôchodca rovnaký nárok na dovolenku ako ostatní zamestnanci, lebo zamestnávateľ nemá právo robiť rozdiely medzi zamestnancami v produktívnom veku a tými, ktorí sú už na penzii. Ak teda pracujete, ale poberáte aj starobný dôchodok, podľa portálu uzitocna.pravda, môžete čerpať dovolenku za rovnakých podmienok, akými sa riadia aj vaši mladší kolegovia. Nárok na voľno máte samozrejme aj v ďalších prípadoch. Ide napríklad o neodkladné zdravotné vyšetrenia. Vtedy máte nárok na voľno s plnou náhradou mzdy až na sedem dní v roku. Rovnaký nárok máte aj v prípade, ak musíte sprevádzať člena rodiny do zdravotníckeho zariadenia na ošetrenie.
Podľa Zákonníka práce má pracujúci penzista nárok aj na stravné či už formou stravovacích kariet, alebo finančného príspevku.
Zdroj: shutterstock
Predčasný dôchodca by si mal prerátať, či sa mu oplatí brať dôchodok, alebo pracovať.
Trvalý pracovný pomer
Ak ste poberateľom starobného dôchodku ale popri tom pracujete na riadnu pracovnú zmluvu, máte nárok na toto:
Máte nárok na 5 týždňov dovolenky počas kalendárneho roka. Máte nárok na príplatky, na náhrady príjmu, na náhrady pri dočasnej pracovnej neschopnosti, príspevok na stravovanie, pracovné voľno v prípade prekážok v práci, cestovné náhrady a na príspevky zo sociálneho fondu.
Koniec práce a nárok na odstupné
Ste na starobnom dôchodku a zamestnávateľ s vami rozviazal pracovný pomer? Máte nárok na odstupné? Lebo z pohľadu zamestnávateľa je dôležité rozlišovať pojmy odstupné a odchodné. Kedy má zamestnanec na ne nárok a v akej výške?
Mali by ste vedieť, že zamestnávateľ nie je povinný vyplatiť odstupné pracujúcemu dôchodcovi automaticky po ukončení pracovného pomeru. Odstupné sa vypláca v prípadoch, keď sa pracovný pomer ukončuje výpoveďou zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce, alebo dohodou z týchto dôvodov, alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu zo zdravotných dôvodov.
Zdroj: shutterstock
Podľa prieskumu sa slovenskí penzisti najradšej venujú záhradkárčeniu.
Ak sa pracovný pomer ukončuje dohodou, môže podľa portálu podnikajte zamestnávateľ poskytnúť odstupné dobrovoľne, ale nie je to povinné. V prípade odchodu do dôchodku sa zamestnancovi môže vyplatiť takzvané odchodné, ktoré je najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak sa jedná o prvý odchod do dôchodku u rovnakého zamestnávateľa.
Preto, ak sa jedná o ukončenie pracovného pomeru dohodou bez uvedených dôvodov, zamestnávateľ nie je povinný vyplatiť odstupné. Odchodné sa vypláca v prípadoch, keď zamestnanec odchádza do dôchodku a splňuje podmienky uvedené v Zákonníku práce.
