Ochrana domova

1. Zariadenia
Všetky zariadenia pripojené na internet chráňte silnými heslami alebo pomocou viacstupňového overenia. Zmeňte všetky heslá prednastavené výrobcami zariadení. Názov siete nemá obsahovať údaje s informáciami o vás, napríklad meno či adresu.

Riaďte sa heslom: Uvažuj, skôr než klikneš.
Zdroj: Shutterstock
Riaďte sa heslom: Uvažuj, skôr než klikneš.

2. Aplikácie
Sťahujte ich priamo z oficiálneho obchodu s aplikáciami (Google Play, Apple App Store a pod.). Kliknutím na náhodný odkaz na stiahnutie by ste mohli zariadenie infikovať. Pred inštaláciou zvážte, aké údaje a súhlasy poskytujete. Nepotrebné aplikácie odstráňte.

3. Sociálne siete
Skontrolujte nastavenia súkromia na svojom účte. Premyslite si, aké osobné údaje uvediete na svojom profile. Platformy často žiadajú informácie, ktoré nie ste povinné poskytnúť.

Bezpečnosť na internete
Zdroj: Shutterstock
Bezpečnosť na internete

4. Aktualizácie
Nastavte si na zariadeniach automatické aktualizácie, pretože tie najnovšie sú kľúčovou súčasťou ich ochrany. Zálohujte si dôležité údaje, dokumenty, fotky či kontakty.

5. Pracovné vs domáce 
Zariadenie, ktoré používate na prácu, nepoužívajte súkromne. V prípade prelomenia ochrany zariadenia to minimalizuje straty. Ak jedno zariadenie používate viacerí, každý by mal mať samostatný používateľský profil.