Zmeňte kúpeľňu na bezpečné útočisko: Praktický návod pre rodiny so seniormi!
16. 2. 2025, 14:00
Zariaďovanie kúpeľne vhodnej pre starších ľudí je jednou z najdôležitejších úloh pri prerábaní alebo novostavbe rodinného domu či bytu. S pribúdajúcimi rokmi čoraz viac vnímame dôležitosť bezproblémového a bezpečného využívania všetkých priestorov.
Význam správneho dispozičného riešenia
Prvým krokom k vytvoreniu bezpečnej a bezbariérovej kúpeľne je premyslené dispozičné riešenie. Priestor by mal umožňovať jednoduchý prístup k umývadlu, vani, sprchovému kútu či toalete aj za pomoci chodítka, bariel alebo invalidného vozíka. Dôležité je počítať s dostatočnou šírkou dverí, aby cez ne bolo možné prejsť so všetkými pomôckami. Odporúčaná šírka vstupných dverí pre bezbariérové riešenie je spravidla minimálne 80 centimetrov, no v niektorých prípadoch môže byť vhodné prispôsobiť sa aj väčšiemu rozmeru.
Pri plánovaní dispozície zvážte tiež minimalizovanie rôznych výškových rozdielov a prahov, ktoré môžu znepríjemniť alebo dokonca znemožniť bezpečný vstup do kúpeľne. Ak nie je možné prahy úplne odstrániť, aspoň ich znížte na niekoľko milimetrov, aby sa po nich dalo jednoducho prejsť alebo ich prekročiť. Ideálne je tiež ponechať dostatočne veľkú voľnú plochu na otáčanie sa s invalidným vozíkom, čo môže predstavovať priestor s priemerom aspoň 150 centimetrov.
Bezpečnosť a protišmykové povrchy
Kúpeľňa je miestom, kde sa veľmi často vyskytujú mokré a šmykľavé povrchy, preto je nevyhnutné zamerať sa na vhodnú povrchovú úpravu podlahy, aby sa minimalizovalo riziko pádu. K dispozícii sú kvalitné protišmykové dlažby so špeciálne upraveným povrchom, ktoré sa vyrábajú v rôznych dekóroch a dokážu uspokojiť aj nároky na estetiku. Ak máte už položenú dlažbu, ktorú nemožno meniť, pomôžu napríklad protišmykové nátery či rohožky so štruktúrovaným povrchom.
Rovnako dôležité je aj zaistenie dostatočnej stability pri vystupovaní a nastupovaní do vane alebo sprchového kúta. Ideálnym riešením pre seniorov je sprchovací kút bez vaničky, tzv. walk-in sprcha, ktorá nevyžaduje prekračovanie žiadneho okraja a umožní bezproblémový vstup aj s chodítkom či vozíkom.
V prípade, že sa rozhodnete ponechať klasickú vaňu, nezabudnite na pevné a bezpečné madlá, ktoré uľahčia manipuláciu pri vstupe a výstupe. Do vane či sprchovacieho priestoru je možné umiestniť aj stoličku alebo lavicu s protišmykovou úpravou.
Oporné prvky pre pohodlné používanie
Pocit istoty a stability v kúpeľni poskytnú kvalitné oporné madlá, ktoré by mali byť inštalované na strategických miestach – pri toalete, umývadle a sprche alebo vani. Na trhu nájdete modely rôznych dĺžok a dizajnov, preto môžete vybrať také, ktoré štýlovo doplnia váš priestor. Dbajte na to, aby boli tieto madlá pevne ukotvené do steny alebo do špeciálne pripraveného nosného systému.
Ak sa rozhodujete pre kúpu nového umývadla, vhodným riešením je závesné umývadlo s dostatočným priestorom pod ním na nohy, aby sa k nemu dalo prisunúť s invalidným vozíkom. Na ergonomický tvar a výšku umývadla by mali dohliadnuť aj odborníci, ktorí vám poradia podľa vašich konkrétnych potrieb.