Herečka Dominika Richterová patrí k známym tváram, ktoré robia osvetu ohľadom duševného zdravia. Ona sama už bola konfrontovaná aj veľmi náročnou situáciou.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: TV Joj
Zdroj: Stana Topoľská
Galéria k článku

Zdroj: Žena
Dominika Richterová je známou divadelnou aj seriálovou herečkou. Objavila sa napríklad v Susedoch, ZOO či Einsteinovi. Napriek tomu, že hrá aj spieva a vystupuje tak na očiach verejnosti, netají, že je pomerne hanblivým človekom. Odpútanie od sveta šoubiznisu pre ňu predstavuje záhrada, jej psíci a terapia.
Blondínka netají, že každý týždeň navštevuje terapeutku, ktorá jej pomáha zvládať rôzne životné situácie. Dominika šíri osvetu o tom, že navštevovať psychológa nie je hanba a dokonca je akousi ambasádorkou internetovej poradne, ktorá poskytuje psychologickú aj sociálnu pomoc pre mladých ľudí.
Nedávno sa zúčastnila aj podcastu Fučí ti duša, kde dostala mnoho zaujímavých, no aj jednu naozaj ťažkú otázku. "Čo by si povedala človeku, ktorý sa ti zverí, že chce ukončiť svoj život?" spýtal sa niekto zo sledujúcich. A Dominika priznala, že takúto situáciu už zažila aj na vlastnej koži.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Dominika Richterová posiela kamarátov v ťažkej chvíli k psychológom.
"V zásade som tým bola konfrontovaná pred pár mesiacmi. Bolo to ťažké, lebo nie som odborník, čiže neviem vždy zvoliť tie správne slová," zverila sa s tým, že svoju kamarátku odkázala práve na IPečko, keďže nechcela urobiť nijakú chybu. "Snažila som sa ju podporiť a vypočuť si ju. Ale nechcela som dávať veľké rady. Je to veľmi ťažká vec. Je to o tom, že rozumiem, ako sa cítiš, ako ti je, ale je tu niekto, kto ti vie lepšie pomôcť ako ja. Ale aj tak som tu pre teba," opísala.
Ako na jej slová zareagovala odborníčka? Čítajte ďalej.
S Dominikou bola v štúdiu odborná poradkyňa Zuzana Juráneková. "Keď si ten dôverný človek, ktorého ten človek vyhľadá a zdôverí sa, on vtedy nepotrebuje hneď na prvú toho odborníka, ale potrebuje ľudskú blízkosť, to pochopenie a priblíženie sa. Rady v tomto úplne nefungujú, vypočutie je oveľa dôležitejšie a potom nasmerovanie na odbornú pomoc," odporúča, ako riešiť takéto situácie.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Dominika Richterová sa snaží pomáhať druhým.
Pomoc existuje!
Aj pri myšlienkach na samovraždu existuje pomoc. Najrýchlejším spôsobom je obrátiť sa na odborníkov telefonicky, cez chat alebo mailom. Táto pomoc je anonymná a bezplatná. Kontakty nájdete na stránke chcemsazabit.sk. K dispozícii je aj Linka detskej pomoci či Liga za duševné zdravie. Požiadať o pomoc nie je hanba ani zlyhanie.