Nakoniec Tara zistila, že trpí vulvodýniou – pomerne častou, no málo diskutovanou chorobou, ktorá spôsobuje pichanie, pálenie až ohromnú bolesť oblasti pošvy a jej okolia. Bolesti môže žena pociťovať pri sexe, zavádzaní tampónu, pri močení, jazde na bicykli či nosení tesného oblečenia, respektíve jej bolesť znemožňuje robiť uvedené veci.

vulvodynia
Zdroj: Archív

Udáva sa, že asi 6 miliónov žien po celom svete trpia týmto ochorením. Žiaľ, s diagnostikou je to dosť úbohé a veľa žien sa len trápi, pretože lekári im pomôcť nevedia. Tara spolu so svojím už manželom Jasonom sa rozhodli vyrozprávať svoj príbeh pre magazín SELF.

Tara hovorí: „Začalo to ako zvláštna bolesť okolo pošvy. Ako šiel čas, bolesť sa zhoršovala, bolo to, akoby ma niekto bodal nožom alebo pálil zároveň. Pohlavný styk vyvolával bolesť a neprestávalo to ani po sexe. Nič nepomáhalo zahnať tú bolesť.“ Tara si myslela, že za jej problémy môžu pravdepodobne viaceré operácie, ktoré podstúpila kvôli endometrióze a cystám, ktoré ju tiež trápili.

Jasonovi povedala o tom, že sex je pre ňu bolestivý. „Cítil som sa zle kvôli jej bolesti a nikdy som ju nenútil do sexu. Časom sa ale bolesť zhoršovala a ja som jej nechcel ubližovať. Ak to príliš bolelo, radšej sme skončili,“ hovorí Jason. Mladá žena navštívila svojho gynekológa a ten tiež predpokladal, že jej bolesti sú dôsledkom operácií. Odporučil jej pred sexom si dať trochu vína a užiť liek. To bolo na začiatku. Postupne však, ako sa bolesti u Tary zhoršovali, jej gynekológ začínal byť bezradný.