June Dalziel sa narodila 5. októbra 1930 v škótskom Glasgowe v rodine vodiča autobusu Harryho Harta a jeho manželky Jane. Keď mala desať, jej o štyri roky mladší brat zomrel na záškrt. Zaumienila si, že raz príde na to, čo spôsobuje takéto hrozné choroby. Na strednej škole excelovala v prírodovedných predmetoch, ale rodina nemala dosť peňazí, aby jej zaplatila univerzitné štúdium.

V laboratóriu
Šestnásťročná June sa nevzdala svojho cieľa a začala pracovať ako technik na histopatológii vo veľkej glasgowskej nemocnici. Neskôr ju bývalý kolega prehovoril, aby prešla na podobnú pozíciu v Nemocnici sv. Bartolomeja v Londýne, kde ostala až do roku 1954. Potom prišla zaujímavá ponuka – pracovať s moderným elektrónovým mikroskopom v novom centre na výskum rakoviny v Toronte. June nezaváhala a v Kanade prežila desať rokov, ktoré ovplyvnili jej ďalší život i kariéru.

virologicka
Zdroj: Profimedia

Návrat domov
June bola prvá z trojice autorov, ktorí v roku 1963 publikovali v časopise Science články o tom, že identifikovali mikročastice podobné vírusom v krvi pacientov chorých na rakovinu. V tom istom roku June zverejnila výsledky svojho výskumu. Za výskum o protilátkach bol June v roku 1964 udelený titul doktorky vied. Keď čerstvo vymenovaný šéf mikrobiológie na prestížnej lekárskej fakulte Nemocnice sv. Tomáša v Londýne Tony Waterson navštívil v roku 1964 Toronto, prehovoril June, aby sa pridala k jeho tímu. Po návrate do Veľkej Británie začala pracovať na výskume vírusov zodpovedných za chrípku a hepatitídu typu B.