Hrajú úlohu aj pri vyrovnávaní krvného tlaku. Chronické ochorenie obličiek môže preto viesť ku škodlivému nahromadeniu toxínov v organizme, konkrétne v našej krvi. Výsledkom sú komplikácie, ako je vysoký krvný tlak, srdcové choroby, anémia, poškodenie nervov, poškodenie kostí. Choré obličky nie sú schopné normálne fungovať a môžu byť preťažené, ak človek konzumuje niektoré nevhodné potraviny. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú špeciálnu diétu pre obličkárov.

Proteíny
Hoci proteín je nevyhnutnou zložkou zdravej výživy a pomáha pri budovaní a udržiavaní telesných buniek a dodáva svalovú silu, môže ochorenie obličiek ešte zhoršiť. Pri potravinách bohatých na bielkoviny sa proteín vstrebáva a uvoľňuje v tele kyselinu močovú. Táto chemikália sa normálne vylučuje obličkami, ale u pacientov s chorým systémom sa môže hromadiť. V tele sa kumulujú toxické látky, čo spôsobuje problémy ako bolesti kĺbov, srdcové poruchy a svalovú slabosť.

k
Zdroj: Shutterstock

Živočíšne bielkoviny sú preto veľmi škodlivé pre osoby s ochorením obličiek, aj preto by ste sa skôr mali spoliehať na rastlinné bielkoviny. Hovädzie, bravčové, kuracie mäso, tuniak, vajcia, mäso, mlieko a mliečne výrobky, ako sú syry a krémy by mali byť v strave obličkárov minimalizované, alebo by sa im mali úplne vyhnúť.